Obratite pažnju

Greške koje polako uništavaju akumulator

  • 05.05.2025. 14:03

Iako se akumulatori često mijenjaju tek kad otkažu, do njegovog slabljenja vodi čitav niz sitnih, ali ponavljajućih grešaka koje vozači prave nesvjesno.

Od neprestanog iscrpljivanja kroz kratke vožnje, do zanemarivanja ranih upozorenja, akumulator trpi sve dok ne padne ispod granice iz koje nema povratka.

Razumijevanje tih grešaka ne zahtijeva tehničko znanje, već samo pažnju. Upravo zato je važno znati šta sve može da vam „pojede“ struju iz vozila.

Česte kratke vožnje 

Vozilo koje se pokreće samo na kratkim relacijama (npr. do posla i nazad, do prodavnice, vrtića ili škole) ne pruža akumulatoru dovoljno vremena da se regeneriše.

Motor pri svakom paljenju traži snažan impuls, a ako se baterija ne stigne dopuniti kroz dužu vožnju, njen kapacitet postepeno slabi. Problem je još veći ako se tokom tih kratkih vožnji koriste dodatni potrošači – klima, grijači stakala, punjači uređaja, jer sve to dodatno iscrpljuje sistem.

Zaboravljeni potrošači iscrpljuju energiju i kad motor ne radi

Jedna od najčešćih, ali i najopasnijih grešaka jeste ostavljanje uređaja uključenih i nakon gašenja vozila.

Svjetla, punjači, kamere, pa čak i mali gedžeti poput USB lampica ili osvijetljenja u kabini mogu polako, ali sigurno da troše struju čak i dok motor miruje.

Iako moderna vozila automatski gase neka svjetla, mnogi priključci i dalje ostaju aktivni, naročito oni iz 12V utičnica. Vremenom, i takav slab protok dovoljan je da akumulator potpuno isprazni.

Prljavi terminali

Na prvi pogled možda djeluju samo kao prašina ili patina, ali naslage na kontaktima akumulatora mogu biti razlog za stalan gubitak energije.

Prljavština i oksidacija izazivaju takozvano „curenje struje“ između pozitivnog i negativnog pola, što direktno slabi bateriju i smanjuje njen kapacitet. Posebno su osjetljivi stari automobili, kod kojih se ovakvi problemi brže razvijaju.

Neaktivnost vozila prazni bateriju i kada sve djeluje isključeno

Mnogi vlasnici automobila vjeruju da akumulator „miruje“ dok se auto ne vozi. Međutim, čak i kada su svi potrošači isključeni, elektronski sistemi automobila ostaju aktivni na osnovnom nivou – što znači da baterija polako gubi snagu.

Ako vozilo stoji neupotrebljeno više dana ili nedjelja, nivo napunjenosti se može spustiti ispod dozvoljenog minimuma, naročito ako je akumulator već u poznim godinama.

Zanemarivanje znakova slabosti baterije

Akumulator rijetko „umre“ bez najave. Prije nego što potpuno otkaže, postoje jasni znaci upozorenja: motor teže startuje, farovi slabije svijetle prilikom paljenja, a svjetlosne signalizacije mogu treperiti.

Ovo su simptomi koje mnogi vozači ignorišu, smatrajući ih bezazlenim. Ipak, to su poslednji pozivi u pomoć. Ako se ne reaguje na vrijeme, sljedeće paljenje može biti nemoguće, prenosi 24Sedam.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi:
  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 16:50 Centar dana

    Volite popodne? Važno vam je da nakon napornog dana odahnete uz aktuelne teme, zabavu i savim nove i neobične priče iz cijelog svijeta? Uživate u programu koji okuplja interesantne goste i regionalne zvijezde?

  • 18:20 Na ivici terena (R)

    ' Na ivici terena (R)

  • 18:55 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.

  • 19:00 ATV Vijesti

    Centalna informativna emisija ATV-a u kojoj donosimo pregled najvažnijih informacija i događaja iz zemlje, regiona i svijeta tačno u 19 časova.

  • 19:40 Marketing

    Blok ekonomsko-propagandnog programa.