Punjenje telefona tokom vožnje mnogima djeluje kao praktično rješenje, naročito na dužim relacijama. Međutim, stručnjaci upozoravaju da ova praksa može donijeti više štete nego koristi, kako vašem telefonu, tako i automobilu.
USB priključci u većini automobila pružaju minimalnu snagu, što znači da vaš telefon može da se puni vrlo sporo ili da se uopšte ne puni ako istovremeno koristite uređaj.
Tehničar Bred Nikols iz kompanije Stejmobajl objašnjava da telefoni često troše više energije nego što im auto-punjač može obezbijediti, što rezultira gotovo neprimjetnim punjenjem tokom vožnje.
Ako koristite utičnice za upaljač cigareta, koje i dalje postoje u mnogim automobilima, može doći do prenapona. Ove utičnice često pružaju i do deset ampera snage, dok većina telefona koristi tek jedan do tri ampera, što može oštetiti bateriju uređaja.
Punjenje telefona dok je automobil ugašen, ali kontakt uključen, može dodatno opteretiti akumulator, naročito kod starijih vozila. Ako akumulator nije u dobrom stanju, postoji rizik da nećete moći da startujete automobil nakon punjenja telefona.
Indukcijsko punjenje nije izuzetak
Čak i najnoviji sistemi za induktivno punjenje u automobilima ne nude značajno veću snagu. Oni uglavnom mogu samo da održavaju trenutni nivo baterije, što ih čini pogodnim za kratkotrajnu upotrebu, ali ne i za ozbiljno punjenje.
Najvažniji razlog za izbjegavanje punjenja telefona u automobilu je vaša bezbjednost. Svaka upotreba telefona tokom vožnje, bilo za punjenje ili korišćenje, odvlači pažnju i povećava rizik od saobraćajnih nezgoda. Nikols upozorava da ruke treba da ostanu na volanu, a oči na putu, kako biste osigurali svoju i tuđu sigurnost.
Umjesto punjenja u automobilu, stručnjaci savjetuju da sačekate dok ne stignete kući, gdje možete koristiti adekvatni punjač bez rizika za uređaj ili vozilo.
(Auto klub)