Mnogi potcjenjuju čađavi dim iz dizel motora, iako je veoma štetan i dugoročno uništava motor. Neispravni injektori ubrizgavaju previše goriva, jer ga cure u nizu kada su zatvoreni. Sve ovo može da izazove ogroman trošak za popravku automobila.
Upravljački modul dizel motora (ЕCU) izračunava potrebnu količinu goriva prema trajanju otvorenih injektora po ciklusu (otvorene mlaznice i pritisak goriva definišu protok), a kada su zatvoreni, protok bi trebao biti nula. Tu nastaje problem, odnosno curenje goriva, usljed oštećenja površina sjedišta.
Zbog toga gorivo ne može u potpunosti da izgori, i izduvava se u obliku nakupina elementarnog ugljenika (čađi). što je uočljivo po crnom, čađavom izduvu. Ova čađ se akumulira u komori za sagorijevanje, izduvnim kanalima...
Osim toga, može oštetiti i poremetiti ЕGR ventil, a čađ nakupljena na lopaticama rotora turbine stvara njenu dinamičku neravnotežu, koja je veoma štetna pri brzinama koje prelaze 2.000 obrtaja u minuti, pri kojoj se turbopunjač okreće. Ležajevi, vratilo su uništeni...
Ubrizgavanje previše goriva izaziva nekontrolisanu detonaciju i termičko-mehaničko preopterećenje u cilindrima, što može izazvati pregorijevanje klipova. Zabilježeni su slučajevi pucanja zidova cilindara, počevši od mjesta gdje su već postojale početne pukotine, izazvane cikličnim mehaničkim i toplotnim opterećenjima, usljed prskanja i sagorijevanja.
Zbog toga je potreban temeljan servis sistema za ubrizgavanje i turbo punjača. Pomoglo bi korišćenje procesa dekarbonizacije motora bez ugljenika, koji će očistiti komoru za sagorijevanje, klipove, prstenove, ventile i usisne kanale, ЕGR ventil i DPF i stabilizo.
(Autoportal)