Dan zaljubljenih na "crnoj listi" u nekim zemljama

  • 14.02.2012. 13:21

Dan zaljubljenih,14. februar, Dan Svetog Valentina, na Balkanu je "praznik" novijeg datuma i više je simboličkog karaktera. Obilježava se od kraja osamdesetih godina prošlog vijeka i čini se da je zamijenio 8. mart, uz cvijeće, crveno srce, čokoladu, poneku čestitku, ručak ili večeru za dvoje. To je, međutim, i danas zabranjen praznik u nekoliko država, uglavnom onih s autoritarnim režimima, kao što su Iran, Sjeverna Koreja, pojedine afričke države.

Proslavu Dana zaljubljenih zabranile su i vlasti u ruskom gradu Belgorodu, jer nije "dio lokalne tradicije". Ruska pravoslavna crkva to nije komentarisala, ali je lokalni paroh "blagoslovio" potez vlasti u ovom ruskom gradu. Odlukom guvernera, neće biti koncerata, zabava, a čak je i Zoološki vrt poništio jeftinije ulaznice koje su mogli da kupe parovi.

- Atmosfera koja prati ovaj praznik ne omogućuje da mladi razviju duhovne i moralne vrijednosti i on je u suprotnosti sa ruskom tradicijom - saopštile su lokalne vlasti.

- Društvo mora da bude svjesno posljedica ovakvih proslava. Mogli smo da uvedemo i Dan votke, pa i to da slavimo - rekao je portparol kancelarije guvernera.

Umjesto Dana zaljubljenih, u Belgorodu se slavi Dan pravoslavne mladosti koji se obilježava koncertima klasične muzike i balovima.

U Uzbekistanu je takođe na snazi "zabrana". Prošle godine je službena novinska agencija Tirkiston Dan zaljubljenih opisala kao "djelo zlih sila koje žele da unište nacionalne vrijednosti": Iran i Saudijska Arabija takođe su na crnu listu stavili Dan zaljubljenih. Zvanični Teheran je saopštio da će oni koji budu ignorisali zabranu biti kažnjeni, a u Saudijskoj Arabiji nema poklona prigodnih za ovaj dan, pa ni čokolada, ni crvenih ruža. U Indiji su desničarske ekstremističke grupe još 2010. godine bile spremne na akcije protiv obrazovnih i kulturnih institucija ili restorana koji afirmišu ovaj dan.

Legenda kaže da je Sveti Valentin živio u 3. vijeku. Pogubljen je u doba Klaudija, ali je car Julije I na njegovom grobu podigao baziliku i od tada se on poštuje kao svetac među hrišćanima. U 15. vijeku, ovaj svetac je povezan s praznikom zaljubljenih.

Običaj izbora odabranice na ovaj praznik najprije se proširio u Englesku i Škotsku.
Poznato je da su u 16. vijeku mladići ostavljali ljubavne poruke i čestitke na pragu svoje odabranice. Čestitke su bile pažljivo izrađene, oivičene čipkom i ukrasnom trakom i to su vjerovatno bile prve čestitke i razglednice ikada poslate.

Katolička crkva je 1969. godina odlučila da Svetog Valentina izbaci iz kalendara svetaca, ali dan Svetog Valentina kada se slavi ljubav, ostao je i dalje važan datum.

(Tanjug)