Ускоро креће сезона

Разлика између љетњих, зимских и комбинованих гума

  • Извор: АТВ
  • 11.10.2023. 09:39

Возачи ријетко размишљају о гумама све док се оне не испразне или дође вријеме да купе нове, а можда и не знају на којој гуми вози њихово возило или да ли им одговара, било да се ради о гумама за сва годишња доба или тврђим зимским или љетњим гумама гуме, које су дизајниране за агресивну вожњу.

Који је тип прави за вас?

Гуме за сва годишња доба су далеко најпопуларнији тип гума као оригинална опрема на новим возилима и као замјена, јер су најсвестранији и најприлагођенији потребама већине возача. Многи аутомобили са перформансама, међутим, долазе са љетњим гумама као стандардном опремом, а неки возачи би могли бити у искушењу да пређу на љетње гуме када купе нове. Без обзира да ли се ваше возило вози на гумама за сва годишња доба или на љетњим гумама, ако живите у области са ниским температурама и снијегом, могли бисте да чујете позив за куповину зимских гума које имају боље перформансе током тих хладних мјесеци.

Kupovina guma - o čemu sve treba voditi računa

Kupovina guma - o čemu sve treba voditi računa

Сваки тип има јаке и слабе тачке, а ниједан није идеалан за сваку ситуацију или доба године, тако да се исплати знати њихове приједности и мане. Ево шта треба да знате о свакој врсти:

Гуме за све сезоне

Ове гуме су мајстори свих заната, али мајстори ни за шта. Оне се понашају довољно добро у већини ситуација да се могу користити током цијеле године без обзира да ли је плочник сув, мокар или прекривен снијегом, и генерално не успјевају само у тешким условима вожње, као што је дубок снијег или на тркачкој стази.

Šta znače tačkice u boji na gumama?

Šta znače tačkice u boji na gumama?

Гуме за сва годишња доба обично имају много жљебова и ламела (мали прорези на газећем слоју) који им помажу да се носе са различитим условима, као што су киша, снијег или врући тротоар. Они имају тенденцију да трају дуже од других типова, а бољи могу доћи са гаранцијама за животни вијек од више од 100.000 километара. Гуме за све сезоне обично су тише од гума за перформансе јер многи возачи траже мирну вожњу; такође имају низак отпор котрљања, што значи да ће имати већу економичност горива од осталих типова.

Међутим, у поређењу са љетњим гумама, гума за све сезоне неће имати толико пријањање у завојима или прецизност управљања и имаће дужи зауставни пут. Пнеуматици за љетње перформансе приањају као пијавице, али гуме за све сезоне жртвују мало приањања за глаткију, тишу вожњу и дужи вијек газећег слоја. А када снијег постане дубљи или температуре падну испод нуле, гуме за све сезоне неће радити тако добро као зимске.

Летње гуме

Они се обично инсталирају на возила високих перформанси као оригинална опрема јер дају предност вучи изнад удобности и буке у вожњи. Ове гуме са перформансама обично имају шире газеће површине како би се ставило више гуме на пут и ниже профиле (висина бочне стране) како би се смањило савијање бочних зидова у агресивним кривинама и задржале гуме чврсто постављене.

Љетње гуме омогућавају возилу да брже и са више контроле пролази кроз кривине и омогућавају краћа заустављања од гума за све сезоне. Обично долазе са оцјенама брзине до 300 км/х, док су гуме за све сезоне обично оцјењене за трајне брзине од 240 км/х или мање. Љетње гуме имају плиће газеће слојеве и мање жлебова од гума за сва годишња доба, а теже се брже троше јер њихово чврсто приањање оставља више гуме на путу. Помало изненађујуће, произвођачи гума кажу да љетње гуме имају боље перформансе у мокрим условима од гума за сва годишња доба јер могу лакше распршити воду. Неке љетње гуме су такође једносмјерне, што значи да се могу монтирати само на једној страни возила.

Kupovina guma - o čemu sve treba voditi računa

Kupovina guma - o čemu sve treba voditi računa

Зимско вријеме представља озбиљне изазове за љетње гуме. Шири, плићи газећи слој задржава снијег умјесто да га распршује у страну, што отежава постизање вучне силе чак и при слабом снијегу. Хладне температуре чине гуму мање флексибилном и неспособном да ухвати пут као што може по топлом времену, тако да може доћи до примјетног губитка вучне силе чак и у сувим условима. Компаније које се баве производњом гума препоручују прелазак на зимске или пнеуматике за све сезоне у областима гдје су вјероватне ниске температуре или снијег.

Гуме за све сезоне обично су доступне у низу величина које одговарају различитим возилима, као што су лимузине и СУВ, али љетње гуме су обично ограничене на величине које одговарају спортским аутомобилима и моделима са перформансама. Љетња гума дизајнирана за Шевроле корвета, на пример, неће бити понуђена у величини која одговара Тојота Короли.

Зимске гуме

Зимске гуме (такође које се називају и гуме за снијег) пружају бољу вучу на снијегу, леду и ниским температурама од цјелогодишњих или љетњих гума. Имају дубље газеће слојеве и више жљебова који боље управљају снијегом и бљузгавицом, са више ламела на ивицама за побољшање приањања на леду. Зимске гуме такође користе гумене мјешавине које су савитљивије по хладном времену, што им омогућава да задрже вучу и перформансе кочења.

Koliko su građani Srpske odgovorni po pitanju zimske opreme?

Koliko su građani Srpske odgovorni po pitanju zimske opreme?

Прије неколико деценија, гуме за снијег имале су квргав дизајн газећег слоја и биле су дизајниране да се монтирају само на погонске точкове возила са задњим погоном. Сада би зимске гуме требало да буду постављене на сва четири точка, било да возило има задњи, предњи или погон на сва четири точка. Нису дизајнирани да се возе по љетњем времену јер губе приањање и брже се троше на врућем коловозу, тако да их треба користити само када су температуре константно испод око 40 степени.

Једна битна разлика коју љетње и зимске гуме имају у односу на пнеуматике за сва годишња доба је та што већина нема гаранције за дужину газећег слоја специфичне за километражу, као што је 100.000 км. Покривени су гаранцијом за израду и материјале за грешке у производњи. Мишелин је један изузетак, али су гаранције за километражу краће за љетње и зимске гуме.


Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 23:00 Филм (12+)

    ''Филм (12+)

  • 01:00 Ноћни програм

    Ноћни програм