Vodeći svjetski proizvođači

Koje automobilske kompanije ostvaruju najveću dobit?

  • Извор: Агенције
  • 28.03.2022. 19:03

Uprkos krizi u snabdijevanju brojnim sirovinama i komponentama, mukama s pandemijom i rastu tenzija oko Ukrajine koji traje mjesecima prije izbijanja rata, vodeći svjetski proizvođači četvorotočkaša su značajno uvećali svoje profitne stope tokom prošle godine.

Poslovna dobit šesnaest najvećih svjetskih automobilskih kompanija je porasla za 168% u odnosu na prošlu godinu i tako dostigla nivo od 134 milijardi evra, kako se pokazalo na osnovu objavljene studije koju je potpisala revizorsko-konsultantska kuća EY.

"Sveukupno, najznačajniji proizvođači automobila su na zadivljujuć način uspjeli da se nose s krizom u nabavci poluprovodnika tokom prošle godine. Iako je došlo do pada prodaje automobila u tom periodu, situacija s profitom se razvila odlično u pojedinim slučajevima", primjetio je ekspert zadužen za sektor mobilnosti zapadne Evrope unutar kuće EY, Konstantin Gol, propuštajući da primjeti da to uopšte nije odlično za kupce.   Uska grla u ciklusu nabavke dobara neophodnih za proizvodnju automobila su pokrenuli brojne proizvodne restrikcije širom automobilske industrije, dok skoro popravljanje situacije uopšte nije ni na vidiku.

Gol je rekao da je strategija ugradnje deficitarnih čipova ponajprije u skupocjene automobile, one modele i modifikacije s vrha ponude, uz simultano ograničavanje odobrenih popusta pri nabavci, dovela je do toga da profit proizvođača drastično poraste.

"Stope profita su bile na rekordnom nivou u 2021. godini", kazao je pomenuti ekspert, pozivajući se na odnos iskazane dobiti u odnosu na prihode od prodaje. 

Prema navodima kompanije EY, Tesla se u ovoj oblasti pokazala najbolje sa stopom dobiti od čak 12,1%, dok su odmah iza njemačke gulikože BMW i Mercedes-Benz, koji su generisali profitne stope od po identičnih 12%.

Upravo njemačke proizvođače automobila je najteže pogodila kriza u snabdijevanju poluprovodnicima, pa je njihova prodaja opala za 4%. Konkurencija iz Japana je, s druge strane, uvećala obim prodaje za 5% dok su postignuća južnokorejskih rivala impresivnija za 7% u odnosu na rezultate prethodne godine.

Privreda se takođe bori s problemima ove godine, rekao je partner u EY-u, Peter Fas. 

"S jedne strane, nedostatak poluprovodnika i drugih poluproizvoda i sirovina koči proizvodnju. S druge strane, rat u Ukrajini takođe predstavlja ogroman pritisak na industriju."

Očigledno prisustvo značajne neizvesnosti onemogućava bilo kakvo racionalno predviđanje za razvoj događaja u ovoj godini. 

Čini se da će doći do rasta, ali cijene vozila "imaju veće izglede da porastu, nego da ostanu na ovom nivou, ili pak da padnu".


AutoRepublika


Тагови: