Уколико купујеш нове зимске гуме, постоји неколико ствари на које мораш обратити пажњу. Које су њихове главне карактеристике и по чему се разликују од љетњих, али и све што уопште треба да знаш о гумама, доносимо у наставку текста.
Прије свега, гуме су једини контакт између вашег аутомобила и пута. Због тога обратите велику пажњу при куповини јер гуме су први ниво ваше сигурности на путу.
Која је разлика између љетних и зимских гума?
Кренућемо с најједноставнијом подјелом – оном на љетне и зимске гуме. Разлика између љетњих и зимских гума је њихов састав. Због свог састава, гуме се другачије понашају на различитим температурама и временским условима.
Љетне гуме намијењене су за температуре изнад 7°C, док су зимске намијењене за температуре испод 7°C.
Зимске гуме су мекше, а њихово коришћење током високих љетних температура доводи до убрзаног трошења. С обзиром на то да су рађене за мокре услове на путу (било да се ради о киши или снијегу), зимске гуме имају 5 пута више одводних канала од љетних гума и већу дубину профила.
Љетне гуме су, са друге стране, предодређене за веће температуре. Оптимална температура за најбоље перформансе љетних гума износи 25°C (температура асфалта). Љетне гуме идеалне су за бржу вожњу, али и за изненадне пљускове. Једноставно, за све оне услове који вас очекују љети.
Љетне гуме у зимским условима губе еластичност и продужују зауставни пут.
При брзини од 60 километара на сат, возило ће се зауставити након 55 метара, док ће се аутомобил који има зимске гуме зауставити након 44 метра.
Уз ове двије врсте гума, постоје и цјелогодишње гуме. Ове гуме су мјешавина љетних и зимских, погодне за услове који владају љети, као и за услове зими.
Међутим, треба узети у обзир да се такве гуме на путу понашају лошије од љетних у љетним условима, као и од зимских у зимским условима.
Цјелогодишње гуме добар су избор за оне који живе у подручјима умјерене климе, без јаке зиме и сњежних услова на путу.
Исто тако, за избор ових гума важне су и карактеристике самог возача. Ако више волите бржу вожњу, онда ове гуме свакако нису избор за вас јер неће добро пријањати уз пут.
Узмите у обзир да се због својих слабијих карактеристика цјелогодишње гуме брже троше, па због тога и нису толико финансијски исплативе колико се чини на прву руку.
Ознаке на гумама
Ако нисте превелики стручњак, све бројне ознаке које се налазе на гумама могу бити прилично збуњујуће. Како бисмо вам олакшали избор и усмјерили вас према правом избору, приближићемо вам ознаке и њихово значење.
На примјер: 205/55R16
Први број означава ширину гуме у милиметрима.
Други број је висина гуме на начин да се, у овом случају, израчуна 55% од ширине гуме.
Посљедњи број је пречник гуме изражен у инчима, код нас популарно назван у цолима.
Након првог низа бројева, долази још неколико важних информација.
На примјер: 205/55R16 91H
91 означава максималну носивост по гуми; у овом случају она износи 615 килограма, док слово иза тог броја дефинише максималну брзину. H представља максималну брзину од 210 километара на сат, а није препоручљиво возити изнад максималне брзине због повишеног гријања гума и могућности пуцања.
Најчешће ознаке брзине
Ево неких од најчешћих ознака брзине гума:
S – до 180 km/h
T – до 190 km/h
H – до 210 km/h
V – до 240 km/h
W – до 270 km/h
ZR – више од 240 km/h
За потпуну табелу са информацијама о носивости и брзини, препоручује се посјетити линкове који нуде детаљне информације.
Ознаке MS или M+S
Ознаке MS или M+S значе да је гума квалитетна за снијег и блато. Ако ове ознаке стоје без других симбола, ради се о цјелогодишњим гумама.
Ако је, уз MS, присутан и симбол снијежне пахуље, знаћете да су то праве зимске гуме.
Датум производње
Датум производње налази се на свакој гуми, обично означен са DOT и низом од четири броја (нпр. 2312). Прва два броја означавају седмицу, а задња два годину производње.
На примјер, 2312 означава да је гума произведена у 23. седмици 2012. године.
Стручњаци сматрају да гума задржава своје карактеристике 5-6 година од године производње ако је чувана у контролисаним условима.
Која је најбоља гума за ваш аутомобил?
Најбоље гуме су обично оне које препоручује произвођач вашег возила.
Ако сте задовољни претходним гумама, добра је опција да купите исти модел или гуме са сличним спецификацијама.
Када је вријеме за нове гуме?
Ево неколико показатеља да је вријеме за замјену гума:
Дубина профила: Минимална дубина за љетне гуме је 1,6 мм, док је за зимске 4 мм. Нова гума обично има дубину профила од 8 мм. Ако дубина падне испод 3 мм за љетне гуме, препоручује се њихова замјена.
Маркери истрошености: Ове ознаке на гуми (вертикалне цртице између профила) помажу вам да пратите ниво истрошености. Када су цртице у равни са профилом, време је за замену.
Физичко оштећење: Ако гума има физичко оштећење, попут ексера, препоручује се њена замена.
Пређена удаљеност: Произвођачи обично препоручују замену након 65,000 км, мада ово зависи од вашег стила вожње.
Гуме које штеде гориво
Гуме се рангирају по потрошњи горива у разредима од A до G.
A разред значи највећу економичност, док G разред најмање штеди гориво.
Разлика између A и G разреда може довести до 7,5% уштеде у потрошњи горива.
Ниво буке
Гуме се такође рангирају према нивоу буке:
Један талас: тиха гума
Два таласа: умерена гума
Три таласа: бучна гума
Пријањање на мокрој подлози
Пријањање на мокрој подлози означава се оцјенама од A до G.
При брзини од 80 км/ч, гуме са оцјеном A зауставиће се 18 метара прије него гуме са оцјеном G.