Снијег, поледица, магла - зимска вожња може бити изазовна и за искусне возаче. Иако је све изгледало као да зиме неће бити, ипак снијег нам је за почетак године стигао.
"Вожња сама по себи у зимским условима је нешто специфично, нешто много другачије од неких топлијих дана кад су температуре много више", рекао је инструктор вожње Миленко Станетић.
Он је истакао да вожња зими захтјева од возача да посебно скрене пажњу на низ елемената који могу да га спасе неугодности.
"Можемо да дамо препоруку возачима у овим зимским условима. Брисаче не укључивати док се не одмрзну, док их не очистимо и припремимо за њихову функцију", рекао је Станетић.
Такође, Станетић савјетује возачима провјере у каквом су стању зимске гуме.
"Препорука је да се вјежба да човјек у нормалним условима постави сам ланце", каже Станетић.
Он савјетује да се у зимским условима не креће са вожњом ако немамо бар пола резервоара горива.
"У случајно да возач остане у неком застоју, та количина горива ће бити спас док се пут не отвори. Препоручује се да у возилу увијек буде довољно воде у пластичним посудама и да буде нешто сухе хране када су возачи затрпани у сметовима", каже Станетић.
Шта ако дође до проклизавања возила?
"Треба смањити брзину кретања, а ако дође до проклизавања, реакције морају бити концентрисане, сталожене, безпаничне тако да успјемо урадити оно што је најбоље", рекао је Станетић.
Он додаје да се не треба нагло кочити, не помјерати волан лијево или десно и фокусирати се што прије вратимо у своју саобраћајну траку.
"Возач не смије да реагује бурно", закључује Станетић.