Будите опрезни

Грешке које уништавају мјењач аутомобила

  • Извор: Б92
  • 11.10.2024. 11:16

Ако у свом аутомобилу не мијењате брзине исправно, мотор може да претрпи значајна оштећења, што ће скупо да вас изађе.

На примјер, ако укључите прву брзину након вожње у трећој, то ће брзо довести до прекорачења брзине у црвеној зони, а ако се ово стање настави, може узроковати екстремно оштећење мотора.

Ако у вожњи убаците у погрешан степен преноса, мотор ће често застати и нећете моћи да се помјерите. Углавном, можете да оштетите мотор ако возите превисоким распоном брзина.

Након што се мјењач поквари, велики трошкови поправке више су правило него изузетак, а лист Ауто Билд наводи које најчешће грешке возачи праве.

Пребрзо мијењање брзина

Унутар мануелног мјењача постоје зупчаници који су обично различитих величина и осигуравају различите степене преноса. Док се један зупчаник окреће истом брзином као и точак, други се окреће или спорије или брже, а ако би рукавац мјењача спојио два зупчаника, они морају да се окрећу истом брзином. Данас постоје синхрони прстени који обављају тај посао, и раде као нека спојнице између два зупчаника.

Ако пребрзо мијењате брзине, синхрони прстен нема времена за њежно прилагођавање брзине према брзини точка, и онда се троши убрзано, или чак пуца. Ако споро мијењате брзине, синхрони прстен ће се временом истрошити, али знатно мање, а и ризик од случајног пребацивања у нижи степен преноса умјесто у виши је значајно мањи.

Наслањање на ручицу мјењача

Овај "кул" гест заправо оштећује пренос. Ако током вожње увијек држите руку на ручици мјењача, аутоматски оптерећујете рукавац мјењача. Овај притисак ствара неку врсту напетости у мјењачу, што не само да га додатно оптерећује већ и лежајеви мјењача такође трпе због тога. Ваше руке би увијек требало да буду на волану током вожње, како бисте осигурали највећу могућу безбједност.

Погрешно стискање квачила

Још једна грешка код брзог и спортског мијењања брзина: папучица није притиснута правилно или правовремено. Ова мала непажња такође може резултовати скупим кваровима. Уколико се не одвоји у потпуности веза снаге између мотора и мјењача, или се то не учини на вријеме, а ипак пребаците у сљедећи степен преноса, мјењач често реагује гласним шкрипањем.

Овај звук настаје зато што синхрони прстенови не могу да убрзају два зупчаника током процеса пребацивања. У најгорем случају, можете узроковати "губитак зуба" у зупчаницима, а након што изгуби неколико зуба, поправке постају јако скупе.

Занемаривање одржавања

Како би мјењач дуго остао у добром стању, потребно је редовно да се сервисира. Многи произвођачи аутомобила уопште не осигуравају одржавање мјењача, нарочито када се ради о уљу за мјењаче, јер често постоји клаузула "пунити доживотно".

Међутим, требало би да знате да произвођачи аутомобила често осигуравају само животни вијек од око 200.000 километара за аутомобил, али да уз редовно одржавање мјењач заправо може трајати много дуже. Током времена, уље мјењача такође стари - у неком тренутку једноставно више не подмазује лежајеве. Иако произвођачи то не захтијевају, уље у мјењачу би требало редовно мијењати.

Генерално гледано, ако пазите на ниво уља у мјењачу, редовно га мијењате и глатко мијењате брзине, мјењач ће имати дуг живот.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: