Технолошки напредак

Читач таблица који региструје и све уређаје у аутомобилу

  • Извор: Б92
  • 21.05.2024. 16:20

Америчка полиција тестира нову технологију која може да скенира возила у покрету у потрази за било чим што емитује сигнал, укључујући паметне телефоне, паметне сатове, чипове за кућне љубимце или чак књиге из библиотеке, наводи компанија Леонардо, чије дјелатности обухватају надзор, одбрану и ваздухопловство.

Ова нова технологија, названа Елсаг ЕОЦ Плус, обично је дио Елсаговог читача регистарских таблица аутомобила, иако се може користити и као самостални уређај за праћење.

Дизајниран је да помогне полицији у праћењу осумњичених у покрету. Ипак, заговорници приватности рекли су за "Форбс" да би технологија могла бити злоупотријебљена за праћење људи широм земље, без налога, и сазнавање о њима идентификацијом њихових ствари без њиховог знања.

Леонардо каже да систем може да идентификује специфичне моделе уређаја, као што су Ајфон и слушалице, унутар возила у покрету, према маркетиншкој брошури са прошлогодишње конференције Милипол у Паризу.

Такође може да идентификује јединствене сигнале које емитују чипови за кућне љубимце, као и "Wi-Fi" и Блутут уређаји, али и уређаје попут аутомобилских инфотејнмент система и сензора притиска у гумама.

Такође може да открије електронску ознаку у књизи из библиотеке, наводи се у брошури. Сви ови подаци могу да се повежу са регистарским таблицама аутомобила и постану јединствени "отисак прста".

Док се особа креће кроз друге скенере регистарских таблица, њен "отисак прста" се може пратити у датој области, чак и када возач или путник мијењају возило.

"На примјер, док 30 аутомобила од 100 може имати Ајфон, само један ће имати Ајфон 12рев2, Ауди радио, пар Босе слушалица, Гармин спортски сат, електронски проналазач кључева и регистарске таблице АБЦ-1234. Скуп података које представљају те конкретне ствари чини електронски потпис", објашњава Леонардо у брошури.

АИ камере

Купци нове технологије можда нису само полицијске службе или предузећа за надзор јавних путева. Леонардо у брошури наводи да би технологија такође могла да буде корисна у "подручјима која нису на путу, као што су жељезничке станице или тржни центри".

"Форбс" је раније извјестио да тржни центри широм САД већ имају технологију за надгледање аутомобила са вјештачком интелигенцијом коју производи Леонардов конкурент "Flock Safety", и да дијеле податке са ових уређаја директно са агенцијама за спровођење закона у покушају да ухвате крадљивце.

Њихове АИ камере на сличан начин стварају "отиске" различитих аутомобила, али умјесто да скенирају унутрашњост возила, траже идентификационе ознаке на аутомобилу, које нису само регистарске таблице, већ узимају у обзир и боју, модел, годину производња, наљепнице или фелне.

Леонардов портпарол Нејт Малони каже да је компанија недавно добила патент за технологију и да "крећу пуном паром" у жељи да свој производ продају широм свијета.

Тренутно немају купаца који плаћају производ, иако су потврдили да бар један од њихових клијената тренутно тестира технологију.

Он није рекао која америчка агенција за спровођење закона помаже у тестирању, али је казао да се технологија тренутно не користи за јавни надзор. Компанија тврди да има 4.000 купаца широм САД за своје Елсаг читаче регистарских таблица.

Политички аналитичар Фондације "Electronic Frontier" Метју Гвариља каже да не види како би полиција "могла да оправда трошење новца пореских обвезника на ово".

"Као рођено за злоупотребу"

"Тешко ми је да замислим случај гдје би ова технологија могла да се користи када полиција већ има читаче регистарских таблица", додаје Гвариља и упозорава:

"Ово је душу дало за злоупотребу, не само због начина на који се може користити за праћење људи, већ и зато што пружа регистар свих електронских уређаја које неко има. Полиција би помоћу ових информација могла да одлучи које уређаје да одузме приликом заустављања и претреса појединца, посебно када су у питању активисти или новинари на протестима".

Малони са друге стране наводи да ће компанија сарађивати са агенцијама за спровођење закона како би остала у складу са законом.

Ако агенција нема дозволу да идентификује уређаје у аутомобилу без налога, на примјер, функције би могле бити искључене у алату како би се спријечило прекомјерно прикупљање података, каже он.


Наглашава да систем не прикупља садржај са самих уређаја.


Полиција већ тестира ове системе


Прошлог мјесеца Бајрон Тау, извјештач непрофитне организације НОТУС Института за новинарство Олбритон, открио је да је сличну технологију нејмачке компаније Јеноптик тестирала америчка полиција у два округа у Тексасу, иако је нејасно колико је широко кориштена.


Јеноптик није одговорио на захтјеве за коментар у време објављивања овог чланка.


Гвариља каже да су нове технологије заправо Стинграy, само под другим именом".


Стинграy је алат за надзор који изгледа као торањ мобилне телефоније и прикупља податке о свим мобилним уређајима у области.


Због могућности прикупљања информација о невиним грађанима, ови алати су изузетно контроверзни, а неке америчке државе захтјевају одобрење налога за њихову употребу.


Леонардов систем такође може да "превари ваш уређај да му пошаље сигнал и користи га да вас прати гдје год да кренете. Само зато што је другачија врста сигнала не значи да је безопасан", каже Гвариља.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови:
  • 11:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 12:00 Мућке (12+) (Р)

    '''' Мућке (12+) (Р)

  • 13:40 Телетрговина

    Телетрговина

  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Преко Атлантика (Р)

    Преко Атлантика (Р)