Око 20 студената из БиХ биће изабрано ове године за вриједне стипендије у износу од 2.000 до 2.500 КМ годишње, захваљујући Удружењу Хрвата БиХ „Прстен“.
Ријеч је о наставку успјешне хуманитарне иницијативе која, према ријечима Давор Прањића, потпредсједника Републике Српске и члана Предсједништва Удружења „Прстен“, студентима не нуди само финансијску помоћ већ и стварну шансу за останак и запослење у земљи.
Већ трећу годину заредом Удружење Хрвата из БиХ “Прстен” додјељује стипендије студентима из свих крајева БиХ, али овог пута иде се корак даље, па се умјесто досадашњих једнократних стипендија, уводе редовне мјесечне исплате током цијеле академске године.
– До сада смо годишње додјељивали по 60 једнократних стипендија од по 500 КМ. Ове године смо одлучили промијенити модел, биће их мање, али значајно вредније. Биће 20 стипендиста који ће примати по 2.000 или чак 2.500 КМ годишње – објашњава Прањић.
Он додаје да су до сад кроз ову иницијативу до сада стипендирали укупно 120 студената.
Све је почело прије неколико година, када су на првој хуманитарној вечери у БиХ прикупили око 30.000 КМ, које су те године упутили за обнову куће на подручју Глине и Петриње, погођеном земљотресом. Од тада је донаторска вече постала традиционална и усмјерена искључиво на стипендирање студената.
Мање студената, али више подршке
Како каже Прањић, нови модел стипендија доноси и одређене изазове.
– Кад имате мање стипендија, а већу новчану подршку, онда и критерији морају бити строжији. Још увијек нисмо одлучили да ли ћемо се фокусирати искључиво на изврсне студенте, или ћемо укључити и оне из социјално угрожених категорија. Биће јасан јавни позив, дефинисани критерији и комисија која ће све детаљно размотрити – појашњава Прањић.
Важно је напоменути да студенти могу бити из било којег дијела БиХ и било којег универзитета, све док су редовни студенти.
Осим редовних стипендија, Удружење нуди и посебну могућност: дугорочне стипендије које студентима осигуравају финансијску подршку током цијелог студија, уз касније запослење у фирми која их је стипендирала.
– То је модел који покушавамо све више развијати. Компаније чланице „Прстена“ могу одабрати студенте које ће стипендирати кроз цијели студиј. Након дипломирања, ти студенти имају сигуран посао у фирми која их је финансирала. То је нешто што функционише у западним земљама и ми вјерујемо да је то модел који има будућност и овдје – каже Прањић.
Он каже да су се за тај модел одлучили кроз разговоре са студентима.
Прањић истиче да шансу имају сва она занимања која су од интереса привреди и привредницима.
– Тачан број студената који су на овај начин добили стипендије, не знам. Битно је да постоји и та опција. Заједништво је кључ свега што радимо. Кроз ове стипендије не помажемо само студентима већ градимо кадар који остаје овдје, који не мора ићи вани да би пронашао посао – истиче Прањић.
Подсјећамо, Удружење “Прстен” у БиХ постоји десетак година, док је истоимено удружење у Хрватској активно око 15 година. Циљ је повезивање привредника, размјена знања, кадра и пословних прилика.
Данас “Прстен” у БиХ броји више од 700 чланова, од чега више од 500 физичких лица и више од 200 компанија, а финансира се кроз чланарине и донације.