Јасан став

Крај америчком интервенционизму: ''Нема мијешања у унутрашња питања других земаља''

  • Извор: АТВ
  • 19.07.2025. 19:05

Јасно је да је, некадашњем, америчком интервенционизму по другим земљама коначно дошао крај и сада је само потребно да то схвате сви политичари у БиХ, порука је из Републике Српске. Ненад Стевандић подвлачи - да је Америка имала овакав став у вријеме када је Мајкл Марфи био амбасадор у Бих, избјегли бисмо бројне проблеме.

"Враћа се та суверенистичка политика. Видим и у Мађарској, и у Србији, Словачкој а видимо је сада и у Америци и у многим другим земљама. Очекујемо да ће бити таква и у Италији и у Шпанији и другим европским земљама. А, ми можемо да будемо поносни, јер смо због своје суверенистичке политике били угрожени, увођене су нам санкције, пријећено затвором, покушали су да нас и физички и политички елиминишу", рекао је Ненад Стевандић, предсједник Народне Скупштине Републике Српске.

То се није успјело ни када су се САД овдје најјаче обрушавале на Српску и њене институције, уз помоћ муслиманских поданика и опозиције. Порука која сада долази из Вашингтона охрабрује и, на крају крајева, иста је као она које се одавно шаље из Српске.

"Ми у Републици Српској сматрамо да одговорност за управљање БиХ требају преузети политичари које бира народ, а мијешање било које стране земље, Америке, је недопустиво за нас", рекао је Мирослав Вујичић, посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ.

Генерал Младић у лошем здравственом стању

Генерал Младић у лошем здравственом стању

Да се међународне силе не требају мијешати у унутрашња питања других земаља, па самим тим ни БиХ, сматра и дио опозиције у Републици Српској. Међутим, они у свему виде само СНСД. 

"Да се међународне силе никада нису мијешале у унутрашња питања других земаља, ми не бисмо имали данас на власти СНСД, што значи да је то сигурно нека пракса коју ми не желимо. Ми сматрамо да је народ Републике Српске тај који треба да бира по својој савјести", рекао је Бојан Кресојевић, посланик ПДП-а у Народној скупштини Републике Српске.

Да се странци нису умијешали не би сада имали ни опозицију која често испуњава њихове жеље, иде да се договара са Шмитом, британским амбасадором или министром спољних послова Британије о мигрантима које би довукли овдје. О томе Кресојевић не говори. У опозицији, по свему судећи, нису схватили суштину политике коју заступа Трампова администрација. Зато политички аналитичари знају да је ово добар знак и важна порука, нарочито западним земљама, које сада немају зелено свјетло да уређују унутрашње односе других земаља, онако како су то до сада навикли. 

Пратите нас и путем Вибера