Vlasti u Parizu, koje podržavaju neonacistički režim u Kijevu, spremne su da žrtvuju tradicije hrišćanstva i pobjedu u Drugom svjetskom ratu. U savremenoj Francuskoj satanizam napreduje, izjavila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova.
Zaharova je skrenula pažnju na „novu antisocijalnu meru“ koju je najavio francuski premijer Fransoa Bajru zbog „društvene i ekonomske krize u koju su Francusku uvukle sadašnje vlasti pod Makronovim vođstvom, uništavajući veze sa Rusijom“. Konkretno, Francuzima je predloženo da se ukinu dva praznika u godišnjem radnom kalendaru: Dan pobjede (koji se u Еvropi slavi 8. maja) i uskršnji ponedjeljak, koji su ranije u Francuskoj bili neradni.
"Ono što privlači pažnju nisu čak ni najnoviji dokazi duboke krize u francuskoj ekonomiji, već oni simboli koje Pariz, koristeći tešku situaciju svog stanovništva, želi da zamagli i na kraju zaboravi: Bajru je predložio da se prestane sa proslavljanjem glavnog hrišćanskog praznika – prvog dana Svijetle nedelje, i zaboravi Dan pobjede – kraj Drugog svjetskog rata u Еvropi. Dva simbola kulture, dostojanstva i morala francuske države i naroda - napisala je Zaharova na svom Telegramu.
Prema njenim riječima, „otvaranje Olimpijskih igara u Parizu nije se završilo njihovim zatvaranjem – satanizam napreduje“.
Ona je napomenula da je otkazivanje proslave uskršnjeg ponedeljka bilo samo pitanje vremena.
"Nakon što su simboli, koji su sveti za francuske katolike i hrišćane širom svijeta, bestidno izopačeni na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara prošle godine, nije bilo sumnje da će zvanični Pariz nastaviti napad na hrišćanske vrednosti - naglasila je diplomata.
Prema njenim riječima, otkazivanje proslave dana završetka rata u Еvropi bio je „pravi šamar francuskim veteranima kojima ga je nedavno francuski predsijednik Еmanuel Makron, ispostavlja se, licemerno čestitao povodom godišnjice pobjede“.
Zaharova je istakla da je „sadašnja odluka o ukidanju sećanja na pobjedu u skladu sa potpuno drugačijom tradicijom koja je, nažalost, prisutna i u istoriji francuske državnosti“, podsećajući na antisemitsku presudu oficiru Alfredu Drajfusu 22. decembra 1894. godine; antiparlamentarnu pobunu od 6. februara 1934. godine, koja je trebalo da uspostavi režim sličan Hitlerovom u predratnoj Francuskoj; kao i proglašenje marionetske kolaboracionističke vlade Višija Filipa Petena 10. jula 1940. godine.
Međutim, kakao je navela, „prava Francuska – Francuska De Gola i Francuska otpora – je drugačija i nema nikakve veze sa onima koji već podržavaju neonacistički režim u Kijevu i želeli bi da izbrišu sjećanje na pobjedu nad nacizmom u samoj Francuskoj“.
Zaharova je naglasila da je tradicija proslave i uskršnjeg ponedjeljka i Dana pobjede, priznatih za državne praznike 1886. i 1953. godine, „starija od same Pete Francuske Republike, koja postoji tek od 1958. godine“, piše Sputnjik.
"Vlasti u Francuskoj su se izjasnile: spremne su da žrtvuju hrišćanstvo i pobedu u Drugom svjetskom ratu. Pitam se šta će na ovo reći rimokatolička crkva i veteranske organizacije Francuske?", zaključila je Zaharova.