Njemačke vlasti su ignorisale brojna upozorenja da bi napadač u Magdeburgu mogao da ima ekstremističke stavove, jer su očigledno bile zauzete potragom za "ruskim hakerima" i borbom protiv ruskih diplomata i medija, izjavila je portparol ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
"Kada je prošao prvi šok, novinari i agencije za sprovođenje zakona počeli su da otkrivaju razloge koji su ga naveli da počini ovaj gnusni zločin. Ispostavilo se da je, nakon što se Еl Abdulmohsen preselio u Njemačku, Saudijska Arabija četiri puta slala zvanične diplomatske note njemačkom Ministarstvu spoljnih poslova i obavještajnim službama o tome da on može imati ekstremističke stavove", navela je Zaharova.
Ona je dodala da su ovi podaci dobijeni i u Sjedinjenim Američkim Državama.
Prema njenim riječima, vlasti su podigle upozorenja na regionalni nivo, a u Saksoniji-Anhaltu su, nakon provjere, zaključili da muškarac ne predstavlja nikakvu prijetnju.
"Berlin se, zapravo, nije obazirao na brojna upozorenja, već je, po svemu sudeći, ponovo bio zauzet potragom za `ruskim hakerima`, zatvaranjem naših generalnih konzulata, protjerivanjem ruskih diplomata ili borbom protiv domaćih medija", napisala je Zaharova na "Telegramu".
Ona je podsjetila na slični incident kada su 2013. godine Tamerlan Carnajev i njegov brat izveli dvostruki teroristički napad na Bostonskom maratonu.
"Tada je povrijeđeno na stotine Amerikanaca, tri osobe su poginule. Poslije eksplozije, postalo je jasno da je ruski FSB, nekoliko godina prije terorističkog napada, 2011. godine upozorio FBI da bi Tamerlan Carnajev, koji živi u SAD, mogao da ima veze sa naoružanim islamističkim grupama i radikalne stavove", dodala je Zaharova.
Ona je naglasila da su tada SAD na isti način ignorisale upozorenja, vršeći samo formalnu provjeru, prenosi RT Balkan.
Pedesetogodišnji muškarac iz Saudijske Arabije uletio je 20. decembra automobilom u masu na Božićnom vašaru u Magdeburgu. Tom prilikom je poginulo pet, a povrijeđeno više od 200 osoba.
Prema pisanju lista "Zidojče cajtung", osumnjičeni je dobio status izbjeglice u julu 2016. godine i ima boravišnu dozvolu u Njemačkoj.