Vojni puč u Sudanu posljedica je nepovjerenja između vojske i civilnih lidera, koji dijele vlast od avgusta 2019. godine, piše Bi-Bi-Si.
Vojska i civilni lideri dijele vlast od svrgavanja sa vlasti predsjednika Omara el-Bašira ranije te godine. Bašira je svrgnula s vlasti vojska, ali su masovni ulični protesti bez presedana primorali generale da dogovore plan koji je imao za cilj prelazak na demokratsku vladu.
This is Sudan right now!
— Hopewell Chin’ono (@daddyhope) October 25, 2021
Citizens are rejecting the coup that has taken place today.
The military has detained the Prime Minister after he refused to join the coup plotters.
The military has shut down the internet so that the world doesn’t see the unpopularity of the coup. pic.twitter.com/5o3dKenSOW
Sudan bi sada trebalo da je u periodu tranzicije u kojoj civili i vojni lideri vladaju zemljom preko zajedničkog tijela, kolektivnog šefa države, poznatog kao Suvereni savjet, ali su ove dvije grupe javno u sukobu.
Vojska je, prije nego što je dogovorena demokratska tranzicija, otvorila u junu 2019. godine vatru na učesnike protesta u prestonici Kartumu, a tom prilikom ubijeno je 87 ljudi.
Tenzije u zemlji pogoršale su se nakon neuspješnog pokušaja puča prošlog mjeseca.
Protests now forming down Africa St in #Khartoum in response to reported coup in #Sudan 🇸🇩 pic.twitter.com/xSKe93DVRP
— William Carter (@WillCarter_NRC) October 25, 2021
Proteklih nekoliko nedjelja u zemlji su održani protesti u kojima se tražilo od vojske da preuzme vlast, kao i velike demonstracije tokom kojih je iskazana podrška premijeru.
Učesnici protesta naklonjeni vojsci optužili su vladu da nije uspjela da oživi nacionalno bogatstvo, u vreme kada su sve prisutnije nestašice hljeba.
I potezi Hamdoka usmjereni ka reformi ekonomije, koji uključuju smanjenje subvencija za gorivo, pokazali su se među pojedincima kao nepopularni.
Najviše rangiranog predstavnika civila, premijera Abdala Hamdoka vojnici su sada, kako prenose mediji, priveli, zajedno sa još nekoliko ministara.
Shared now from sudan #SUDAN_COUP #لا_للانقلاب_العسكري #الردة_مستحيلة pic.twitter.com/wXoby2HEBo
— Zee🪐. (@zainabtha) October 25, 2021
Izgleda i da je vojska preuzela kontrolu nad sedištima državne televizije i radija, a ograničen je i pristup internetu.
Ministarstvo informisanja Sudana na Fejsbuku je objavilo da je premijer sada pozvao ljude da podrže vladu. Na pojedinim fotografijima i iz izvještaja koji stižu iz prestonice Kartuma vide se demonstranti.
Na ulicama je raspoređena i vojska kako bi ograničila kretanje.
Nekoliko ljudi je povrijeđeno u sukobima između sudanskih vojnika i građana koji protestuju protiv puča, a koji su pokušali da se približe zgradi generalštaba u Kartumu, javila je televizija Al Arabija, pozivajući se na svjedoke.
Demonstranti su prethodno prošli barikade i ušli u ulicu koja okružuje sjedište vojske u Kartumu, navodi televizija Al Džazira.
Hamdok je premješten na nepoznatu lokaciju, nakon što je odbio da izda saopštenje u znak podrške vojnom udaru u toj zemlji, saopštilo je sudansko Ministarstvo informisanja, preneo je Rojters.