Ako smeće koje se skladišti u bašti predstavlja rizik za ljude i prirodu, vlasnici u Njemačkoj mogu da dobiju jako visoku kaznu od čak 100.000 evra!
Ovo je dokaz da na sopstvenom imanju u ovoj evropskoj državi ne možete da radite sve što poželite.
Postoje ograničenja i za vlasnike imanja, posebno kada je u pitanju čuvanje smeća. Bilo da se radi o starim automobilskim gumama, starom namještaju ili limenkama s bojom – na privatnom posjedu ponekad možete pronaći mnogo toga što zapravo treba zbrinuti na adekvatniji način.
Budući da se često pretpostavlja da na privatnom posjedu postoji sloboda, stvari koje mnogi ne koriste često se odlažu u baštu. Vlasti su tome stale na put izdajući stroge propise.
Kako navode mediji, kazna može iznositi i do 100.000 evra, jer je ilegalno odlaganje smeća prekršaj, a koliko će na kraju prekršitelji morati da plate, zavisi od količine i vrste otpada.
Posebno su visoke kazne kada se okolina masovno zagađuje toksičnim otpadom.
Odlažete smeće i odbačene stvari u vrt: Što je dopušteno, a što nije?
Ovo može biti na posjedu (sve dok ne postoji opasnost za okolinu):
* ploče
* papir
* stari namještaj
* stari bicikli
* kamenje
* metal
* vrtni otpad
Ovo ne smije biti na imanju:
* Azbest
* Boje
* Lakovi
* Benzin
* ulje
* otrovni plinovi
* Automobili
* Sredstva za čišćenje
* Radijatori za grijanje
* Glomazni otpad
* Automobilske gume
* nerazvrstani šut
Zeleni otpad i kompost takođe su kritični jer mogu privući štakore, te je i za to moguće izreći kaznu.
Upitno skladištenje građevinskog otpada
Možete takođe doći u sukob sa zakonom o gradnji ako se na imanju, na primjer skladišti građevinski materijal koji se u dogledno vrijeme ne iskoristi.
Tada bi to moglo značiti da se materijal koristi u komercijalne svrhe i da prema zakonu o gradnji nije dopušten u stambenim područjima.
Vlasti se obično pozivaju na djelovanje kada komđiji zasmeta smeće. Njemački mediji savjetuju uklanjanje smeća i mirno rješavanje spora, prije nego što stvar dođe do suda.