Stručnjaci objasnili zašto se primaju dvije doze i da li mogu biti od različitih proizvođača

  • 24.02.2021. 13:26

Epidemiolog Vesna Mioljević iz Kliničkog centra Srbije kaže da vakcinacija sa dvije doze protiv kovida 19 nije neuobičajna, i da se i druge vakcine daju u dvije, pa čak i tri doze.

Nalazimo se u pandemiji i neophodno je što prije izvršiti imunizaciju što većeg broja lica. Kod nekih osoba koje imaju slabiji imuni odgovor prva doza vakcine neće postići dovoljan broj antitijela da zaštiti te osobe i iz tog razloga druga doza podstiče i stimuliše imuni sistem čime će se stvoriti broj antitijela koji pružaju zaštitu i štite od teških kliničkih oblika kovida19 i smanjuju smrtnost – rekla je dr Mioljević.

Pavle Zelić iz Agencije za lijekove i medicinska sredstva Srbije kaže da za sada još nije moguće primiti drugu dozu od drugog proizvođača.

– Čekamo dopunske izvještaje i čvrste dokaze da li ćemo moći da dajemo dvije doze različitih priozvođača. To se još nije desilo, ali optimizam postoji. Kod nas i nije potrebno, jer imamo dovoljno vakcina, ali za neke druge zemlje to će biti važna vest i mogućnost da se imunizuje više stanovnika -istakao je Zelić, piše Kurir.

On je naveo i da se druga doza nove vakcine “AstraZeneka” koja je stigla u Srbiju, prima u dvananestoj nedjelji, jer se tada postiže maksimalan odgovor.

Kontraindikacija za drugu dozu je da pacijent ima neki zapaljenski proces, bilo kakvu infekciju, piše Kurir.

– Ukoliko je to visoka temperatura, bihemijske analize krvi koje ukazuju na neki zapaljenski proces, vakcina se mora odložiti. Vakcina se mora odložiti i ako osoba primi prvu dozu, a dokaže se da je kovid pozitivna, i to je razlog da se vakcinacija drugom dozom odloži – ocijenila je dr Vesna Mioljević i dodala da se u tom slučaju druga doza treba primiti četiri nedjelje od potpunog ozdravljenja.

Prema njenim riječima, preporučuje se da oni koji su preležali korona virus prime vakcinu dva do tri mjeseca posle infekcije.

Pavle Zelić uvjerava da su sve vakcine u Srbije prošle kroz različite faze ispitivanja i da su to radili naši eksperti.

– Cijeli kompletan proces se može svesti na tri riječi, kvalitet, efikasnost i bezbednost. Mi nismo prepisivali tuđa rješenja, nego su to naši stručnjaci radili i stvarno su te vakcine provjerene, ne samo vakcine, nego i svaka serija – rekao je Zelić.

Dr Vesna Mioljević kaže da u Kliničkom Centru Srbije koriste PCR, ali i antigenske testove, koji treba da se uradi peti dan od kontakta sa zaraženom osobom.

– Pojavili su se i testovi pljuvačke koji su pouzdani i nešto lagodniji za pacijente, njihova senzitivnost je visoka, ali su to testovi koje mogu da upotrebe zdravstveni radinci, ne koriste se van zdravstvenih ustanova – istakla je epidemilog Vesna Mioljević.

Ona je ponovila da osobe koje su vakcinisane moraju da poštuju mjere i nose maske i da se tek od ljeta može razmišljati o popuštanju mjera i nošenja maski na otvorenom.

Pavle Zelić kaže da je društvu potrebna trajna promena svijesti i vjera u uspjeh nauke.