Predsjednik Rusije Vladimir Putin izjavio je na sastanku sa afričkim liderima u Sankt Peterburgu na temu Ukrajine da je Rusija otvorena za konstruktivan dijalog sa svima koji žele mir na principima pravednosti i uzimanja u obzir zakonitih interesa strana.
- Rusija pozdravlja izbalansirani pristup država Afrike prema sukobu u Ukrajini. Sa velikim poštovanjem se odnosimo prema stavovima Afrike u korist mirnog rješavanja sukoba i postizanja pravednijeg svjetskog poretka - istakao je Putin.
Predsjednik Senegala Maki Sal rekao je na sastanku da mirovni dijalog između Rusije i Ukrajine mora biti zasnovan na principima Povelje UN.
Јužnoafrički lider Siril Ramafosa rekao je da Afrika želi da bude posrednik u potrazi za mirom između Rusije i Ukrajine i da namjerava da predstavi plan u 10 tačaka.
Prema njegovim riječima, jedna od tačaka odnosi se na to da obje strane u sukobu imaju pravo na garancije bezbjednosti. Takođe, plan podrazumijeva da njegovi autori priznaju suverenitet strana u sukobu. Predviđeno je oslobađanje zatvorenika na obje strane, kao povratak djece u svoje domove i obnova uništenog.
On je dodao da mirovna inicijativa Afrike ne treba da protivriječi drugim inicijativama.
- Želimo da vam prenesemo jasnu poruku: želimo da se rat završi, to je u interesu svih nas. Željeli bismo da vidimo deeskalaciju ukrajinskog sukoba sa obje strane - rekao je Ramafosa.
On je dodao da Afrika uvažava stavove i Rusije i Ukrajine i smatra da se u njima može pronaći nešto zajedničko.
Takođe je pozvao da se uklone sve prepreke za izvoz žita preko Crnog mora.
Predsjednik Komorskih ostrva i Afričke unije Azali Asumani rekao je da afrička delegacija želi da podstakne Rusiju da uđe u pregovore sa Ukrajinom.
- Došli smo da čujemo vas i glas ruskog naroda. Željeli bismo da vas podstaknemo na dijalog sa Ukrajinom - rekao je on.
Putin je uzvratio da Rusija nikada nije odbila pregovore sa Ukrajinom, kao i da je logika postupanja Rusije u vezi sa Ukrajinom sa aspekta međunarodnog prava i Povelje UN - besprekorna.
- Svi problemi u Ukrajini počeli su poslije krvavog državnog prevrata 2014. koji su podržali zapadni sponzori. Kijev je počeo borbena dejstva protiv Donbasa 2014. godine, upravo je Kijev pokrenuo rat. Rusija je imala puno pravo da prizna DNR i LNR u skladu sa Poveljom UN - istakao je ruski lider.
On je ponovio da je Zapad vukao Rusiju za nos jer Minski sporazumi nisu ispunjeni.
- Ukrajinsko rukovodstvo je objavilo da neće biti nikakvih pregovora, a ne mi. Štaviše ukrajinski predsjednik je potpisao dekret kojim se zabranjuju pregovori. Razumijem vašu zabrinutost, dijelim je sa vama, i, svakako, spremni smo da razmotrimo sve vaše prijedloge, ali mi nismo odbili pregovore. Odbila je ukrajinska strana. Čak su dekret izdali. Šta onda žele od nas? - rekao je Putin.
Podsjetio je da su ukrajinske vlasti parafirale u Istanbulu u martu prošle godine nacrt sporazuma sa Moskvom ali poslije povlačenja ruskih snaga iz pravca Kijeva Ukrajina ga je bacila na smetlište istorije.
On je i pokazao afričkim liderima taj dokument.
- Evo ga, on postoji... Zove se sporazum o trajnoj neutralnosti i garancijama bezbjednosti Ukrajine. Upravo o garancijama. Postoji i prilog. Tačke se odnose na Oružane snage i druge stvari. Sve je određeno: od jedinica borbene tehnike do broja vojnika - naveo je on.
O izvozu žita
Govoreći o prehrambenoj krizi predsjednik Rusije je rekao da tu krizu nije izazvala specijalna vojna operacija već potezi Zapada.
Kako je objasnio, Zapad je u vrijeme kovida bukvalno usisavao proizvode ne obraćajući pažnju na druge.
- Zaključno sa 15. junom iz ukrajinskih luka izvezeno je 31,7 miliona tona poljoprivrednih proizvoda a u najsiromašnije zemlje je otišlo samo tri odsto. SAD i kolonijalni saveznici su prevarili svijet, navikli su da lažu decenijama - naveo je Putin i dodao da Rusija ne smatra da isporuke ukrajinskog žita na svjetska tržišta rješavaju problem gladi.
Kako je istakao, zemlje kojima je žito potrebno ne treba da budu žrtve, Rusija im je izašla u susret i učinila sve da osigura isporuke ukrajinskog žita.
O samitu "Rusija-Afrika"
Ruski predsjednik je izrazio nadu da će na samitu "Rusija-Afrika" u julu u Sankt Peterburgu biti definisane nove perspektive uzajamne saradnje. Rusija se, kako je rekao, zalaže za jačanje odnosa sa afričkim zemljama na principu nemiješanja u unutrašnje stvari.
- Za Rusiju je razvoj odnosa sa zemljama Afrike prioritet - istakao je Putin.
Podsjetimo, razgovori Putina i afričkih lidera se održavaju u Sankt Peterburgu a glavna tema je afrička inicijativa za mirno rješavanje sukoba u Ukrajini.
U sastavu mirovne misije su, pored južnoafričkog lidera Sirila Ramafose, predsjednik Komorskih ostrva Azali Asumani, lider Senegala Maki Sal, predsednik Zambije Hakainde Hičilema, premijer Egipta Mustafa Madbuli i specijalni predstavnici predsednika Konga i Ugande, Floran Nsiba i Ruhakana Rugunda.
Lideri afričkih zemalja prethodno su posjetili Kijev, gdje su razgovarali s ukrajinskim predsjednikom Vladimirom Zelenskim.