Velika Britanija

Poništena presuda čovjeku koji je nedužan proveo u zatvoru 38 godina

  • 13.05.2025. 17:00

Apelacioni sud u Velikoj Britaniji poništio je presudu za ubistvo 68-godišnjem muškarcu koji je proveo 38 godina u zatvoru, što se smatra najdužim slučajem pogrešne presude u istoriji te zemlje, piše danas Gardijan.

Piter Salivan je pogrešno osuđen 1987. godine za svirepo ubistvo cvjećarke i šankerice, 21-godišnje Dajane Sindal (21), dok je izlazila sa posla u Bebingtonu, u oblasti Mersisajd.

Apelacioni sud je poništio presudu Piteru Salivenu, koji je proveo 38 godina u zatvoru zbog ubistva šankerice Dajan Sindal 1986. godine.

Sindal je pronađena je mrtva u u avgustu 1986. godine, dok je Saliven uhapšen sljedećeg mjeseca i osuđen u novembru 1987. godine, ali je ostao iza rešetaka uprkos tome što je osuđen na minimalnu kaznu od 16 godina.

Požar u banjalučkom ugostiteljskom objektu: Policajci zvali vatrogasce

Požar u banjalučkom ugostiteljskom objektu: Policajci zvali vatrogasce

Saliven je navodno na dan ubistva proveo dan pijući nakon što je izgubio meč u pikadu i izašao naoružan pajserom prije slučajnog susreta sa Sindal.

Njen kombi se pokvario na putu kući sa smjene u pabu i pretučena je na smrt i seksualno zlostavljana dok je išla ka benzinskoj pumpi.

Salivan je uvijek tvrdio da je nevin, a advokati su dva puta ranije pokušali da ponište presudu.

Prvi put je pokušao da ospori presudu 2008. godine, kada je Komisija za pregled krivičnih djela (CCRC) odbila da uputi slučaj apelacionom sudu, da bi 2019. godine opet neuspješno pokušao da se žali.

Sedam stvari koje nikada ne smijete otkriti ČetGPT-ju

Sedam stvari koje nikada ne smijete otkriti ČetGPT-ju

Ponovo je zatražio od CCRC-a da proslijedi njegov slučaj 2021. godine, a komisija je utvrdila da uzorci DNK uzeti sa mesta zločina ne odgovaraju Salivenovim.

Na današnjem ročištu, Salivanovi advokati rekli su apelacionom sudu u Londonu da novi dokazi pokazuju da on nije ubio Sindal.

Govoreći nakon presude, policija Mersisajda je saopštila da vitalni DNK dokazi nisu bili dostupni tokom prvobitne istrage i da su policajci sada "posvećeni da učine sve" da bi pronašli osobu čiji je DNK ostavljen na mjestu gdje je Sindal ubijena.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: