Еvropska komisija trenutno radi na novim standardima za sisteme grijanja na drva.
Prijedlog novih propisa trebalo je da bude predstavljen u Briselu 12. februara, ali je izazvao zabrinutost, pa čak i paniku, posebno u Češkoj.
Razlog za to su izuzetno stroge norme, koje bi, ako budu usvojene, mogle dovesti do potpunog ukidanja peći i kotlova na drva već od 2027. godine. Ovaj prijedlog naišao je na žestok otpor, naročito u Njemačkoj i Češkoj, gdje su predstavnici industrije upozorili da bi nove regulative izbacile iz upotrebe većinu trenutno dostupnih modela i značajno podigle njihove cijene.
Još jedna odredba prijedloga, koja je izazvala kritike, jeste obavezna ugradnja automatskih sistema za regulaciju sagorijevanja. Takav zahtjev bi onemogućio rad peći i kotlova na drva bez struje – što bi bio ozbiljan problem za ljude koji žive u područjima sa slabom elektroenergetskom infrastrukturom i oslanjaju se na grijanje na drva kao rezervno rješenje tokom zimskih nestanaka struje.
Oštro protivljenje dovelo do odlaganja odluke
Ministar industrije i trgovine Češke, Lukaš Vlček, javno se usprotivio predloženim pravilima:
"Naš cilj je da zelena politika ЕU bude u skladu s tehnološkim razvojem i da ne opterećuje prekomerno budžete domaćinstava i preduzeća u Češkoj. [...] Vršićemo pritisak da se prijedlog revidira i prilagodi realnim mogućnostima."
Snažna reakcija dovela je do toga da Еvropska komisija odloži sastanak planiran za 12. februar, uz obrazloženje da je potreban dodatni tehnički rad na prijedlogu. Portal "euractiv" je vijest prenio naslovom: "Kontroverzna zabrana peći na drva odložena".
Podsjetimo, ЕU već neko vrijeme razmatra ograničenja za grijanje na drva zbog zdravstvenih rizika povezanih s ugljen-monoksidom i česticama iz dimnih gasova, koje mogu izazvati astmu i druge plućne bolesti.
Za mnoge, odlaganje ovog prijedloga donosi olakšanje, jer smatraju da bi prestroge norme mogle imati ozbiljne posljedice na dostupnost sistema grijanja za domaćinstva, kao i na širi proces energetske tranzicije. Njemački evroposlanik Peter Liese izjavio je:
"Za nas su sistemi grijanja na biomasu važan dio energetske tranzicije", prenosi B92.