Španija

Opasno i jako ružno stvorenje primijećeno u popularnom ljetovalištu

  • 11.07.2025. 17:06

Prvi put nakon više od 300 godina opasna životinja viđena je na Balearskim ostrvima. Zbog svog neobičnog izgleda, poznata je i pod nadimkom "plavi zmaj“.

Iako ovo morsko stvorenje mnogima izgleda fascinantno, a neki kažu i da je jako ružno,  treba ga posmatrati isključivo sa sigurne udaljenosti.

Širi se mapa koja bi mogla razbjesniti Hrvate

Širi se mapa koja bi mogla razbjesniti Hrvate

Kako prenose mediji, Glaukus atlantikus prošle godine je izazvao uzbunu na plažama Teksasa. Kontakt s takozvanim "plavim zmajem“ može biti neugodan za ljude, pa se posjetiocima Majorke savjetuje oprez, posebno jer je trenutno vrhunac ljetne sezone.

Španska naučnica Gador Muntaner tvrdi da je rijetku životinju uočila tokom vožnje čamcem sjeverozapadnim dijelom ostrva u blizini planinskog lanca Sera de Tramuntana. O otkriću je obavijestila lokalne novine "Ultima Hora". Kako navodi list, od 1705. godine nije bilo nijednog zvaničnog opažanja ove vrste na Balearskim ostrvima.

"Riječ je o vrlo, vrlo rijetkom stvorenju“, izjavila je Muntaner.

Video nasmijao planetu: Tramp spasio Zelenskog, umiješao se Kim pa nazdravio s Putinom

Video nasmijao planetu: Tramp spasio Zelenskog, umiješao se Kim pa nazdravio s Putinom

Ipak, iako se rijetko viđa, plavi zmaj posljednjih je godina povremeno opažen duž evropskih i španskih obala. Na primjer, 2023. godine kupači su ga vidjeli u ljetovalištu Torevieha na obali Kosta Blanka, a zabilježeni su i susreti dvije godine ranije. Ovaj okeanski puž obično naraste između 3 i 5 centimetara.

Prema riječima Gador Muntaner, primjerak koji je ona vidjela bio je neuobičajeno velik. Izgled mu je zaista upečatljiv – tijelo mu je svijetloplave boje s uzorcima, a  s bočnih strana mu izbijaju izrasline koje podsjećaju na svjetlucava krila. Plavi zmaj najčešće pluta u grupa neposredno ispod površine mora. Njegove jarke boje služe kao kamuflaža: tamnoplava leđa stapaju se s morem kada se posmatra odozgo, dok je sivo-bijeli stomak teško uočljiv s morskog dna jer se stapa s nebom.

Ponekad zapadni vjetrovi mogu donijeti ove puževe s Atlantika prema obali, što potvrđuje i Muntanerino otkriće, ali i stručnjak za morske životinje, Filip Kanstindžer. Kako objašnjava Kanstindžer, takozvani plavi zmaj živi na otvorenom moru, gdje se najčešće susreće s meduzama i koralima. Ovi puževi zadržavaju toksine iz hrane koju pojedu.

Cijeli svijet s nevjericom posmatra šta se desilo u Sjevernoj Koreji

Cijeli svijet s nevjericom posmatra šta se desilo u Sjevernoj Koreji

"To ih čini otrovnim, pa ih nikako ne treba dirati“, upozorava Kanstindžer.

Plavi zmajevi nemaju čvrstu ljušturu, pa se njihov otrov lako prenosi kontaktom. Dodir s njima može izazvati crvene, bolne osipe na koži, a u najtežim slučajevima i alergijsku reakciju. Ipak, do sada nije zabilježen nijedan slučaj teže reakcije kod ljudi nakon susreta s tom životinjom.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: