Nakon što su Turska, Finska i Švedska postigle dogovor kojim je odblokiran NATO put skandinavskih zemalja, objavljeni su i detalji sporazuma koji je potpisan u Madridu.
Predstavnici Turske, Švedske i Finske, kao i generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg održali su u okviru NATO samita u Madridu četvorosatni sastanak na kojem je postignut konačni dogovor o pitanjima koja se tiču ulaska Finske i Švedske u NATO, ali i o pitanjima koja su opterećivala Tursku i zbog kojih je ova država blokirala NATO put skandinavskih zemalja.
Nakon sastanka, Stoltenberg je pojasnio da su Finska i Švedska pristale na deportaciju pripadnika kurdskih organizacija PKK i YPG koji su smješteni u ovim zemljama, a koje Turska smatra terorističkim organizacijama.
"Deportacije će se sprovoditi u skladu sa zakonodavstvom zemalja, ali i u skladu s evropskim sporazumima", rekao je Stoltenberg.
Povodom potpisivanja sporazuma oglasili su se iz kabineta turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdogana te su naglasili da je Turska nakon ovog sastanka dobila šta je i htjela.
Takođe, objavljeni su detalji u kojima se navodi kako su se Švedska i Finska obavezale da će promijeniti svoje nacionalno zakonodavstvo u vezi s borbom protiv terorizma i odbrambenom industrijom, tačnije izvozom oružja.
U dokumentu se, prema tvrdnjama Turske, ističe da će Švedska i Finska ukloniti prepreke koje se tiču izvoza oružja u Turska te da će povećati saradnju u odbrambenoj industriji s ovom državom.
Prema saopštenju za javnost, iz Ankare navode da su se Švedska i Finska takođe obavezale da neće podržavati pripadnike pokreta FETO, kao ni pripadnike organizacija PKK i YPG koje djeluju u Turskoj odnosno Siriji.
Nakon sastanka oglasio se i finski predsjednik Sauli Ninisto koji nije govorio o detaljima sporazuma te je naglasio da će se Švedska i Finska oglasiti zajedničkim saopštenjem. Ipak, prvi čovjek Finske je poručio da će, kada je riječ o deportaciji određenih osoba, Finska i dalje primjenjivati vlastita pravila o ekstradiciji.
Povodom potpisivanja sporazuma oglasila se i švedska premijerka Magdalena Anderson koja je izjavila da su pregovori bili dugi.
"Pregovori su bili veoma dugi i teško je znati šta je Tursku natjeralo da prihvati sporazum. Međutim, ovo se može ocijeniti kao dobar sporazum", poručila je premijerka Švedske.