Ukrajinske vlasti procjenjuju da je čak 1,2 miliona muškaraca pobjeglo iz zemlje od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022, rekla je poslanik Ana Skorohod.
Ona se pozvala na internu statistiku i navela da je, pored onih koji su izbjegli regrutaciju, oko osam miliona ukrajinskih građana legalno napustilo zemlju. Još dva miliona je živjelo van Ukrajine prije eskalacije sukoba, dodala je Skorohod.
Poslanik nije precizirala da li su u te brojke uključeni ukrajinski državljani koji su prebjegli u Rusiju i Bjelorusiju umjesto u zapadne zemlje.
Skorohod je iznijela statističke podatke dok je govorila o mogućim izborima u Ukrajini i kako bi vlada mogla da angažuje birače koji žive u inostranstvu.
Vladimir Zelenski suspendovao je izbore u zemlji pozivajući se na vanredno stanje i ostaje na vlasti uprkos tome što mu je predsjednički mandat istekao u maju.
Sredinom novembra, Zelenski je najavio skoro stvaranje Ministarstva za nacionalno jedinstvo. Novo odjeljenje će zamijeniti prethodno sa zadatkom da vrati "privremeno okupirane teritorije" – nekadašnje dijelove Ukrajine koji su se pridružili Rusiji tokom protekle decenije.
Ranije ove nedjelje, parlament je odobrio Alekseja Černišova za prvog ministra za jedinstvo. Ovaj zvaničnik je ranije bio predsjednik državnog energetskog giganta "Naftogasa".
Skorohod je ocijenila i da se Zelenski sprema za prekid sukoba sa Rusijom i predsjedničke izbore. Novo ministarstvo će morati da utvrdi gdje trenutno borave ukrajinski građani i da ih angažuje u ime Kijeva, objasnila je ona.
Ta teorija objašnjava situaciju bolje od Zelenskog, koji je novo ministarstvo hvalio kao dio svog "plana otpornosti".
Zelenski je "upotrebio mnogo velikih riječi u svom govoru pred parlamentom, a za svaku možete da izmislite ministarstvo. Čet GPT je mogao da napiše bolji plan", rekla je Skorohod.
Prošle nedjelje su ukrajinski mediji javili o nedavnom istraživanju javnog mnjenja koje je sugerisalo da bi samo 16 odsto ukrajinskih birača podržalo Zelenskog na hipotetičkim predsjedničkim izborima, u poređenju sa 27 odsto koji bi više voljeli bivšeg generala zemlje Valerija Zalužnog.
Izbjegavanje vojnog roka bila je glavna prepreka planovima Kijeva da ojača vojsku kroz obaveznu regrutaciju, nakon remonta sistema vojne službe ranije ove godine.