Bivši predsjednik Predstavničkog doma američkog Kongresa Nensi Pelosi rekla je da bi demokrate možda bolje prošle na izborima održanim u utorak da je aktuelni predsjednik Džozef Bajden ranije izašao iz trke.
Pelosi - jedna od najmoćnijih političarki u Vašingtonu - rekla je za "Njujork tajms", "da je predsjednik izašao ranije, možda bi bilo i drugih kandidata u trci".
Ona upire prstom na Bajdena nakon što je stranka u utorak izgubila kontrolu nad Bijelom kućom.
Naširoko se izvještava da je Pelosi predvodila nastojanje demokrata da sklone Bajdena, koji je na kraju napustio trku krajem jula nakon višenedjeljnog pritiska poslije lošeg učinka u debati protiv Donalda Trampa.
Pošto je Bajden završio svoju kampanju, brzo je podržao potpredsjednicu Kamalu Haris da zauzme njegovo mjesto.Ona je u utorak pretrpjela veliki poraz od novoizabranog predsjednika Donalda Trampa.
Pelosi je za "Njujork tajms" rekla:
"Očekivalo se da će, ako se predsjednik povuče, biti otvorenih predizbornih izbora".
Otvoreni predizbori bi uključili brojne demokratske kandidate koji bi se takmičili da ih članovi stranke izaberu kako bi naslijedili Bajdena kao svog kandidata za Bijelu kuću. Pelosi tvrdi da bi Harisova dobro prošla u takvom primarnom procesu i da bi je to učinilo "jačom u budućnosti".
"Ali mi to ne znamo. To se nije dogodilo. Živimo sa onim što se dogodilo", rekla je kalifornijska kongresmenka, koja je u utorak ponovo izabrana na svoj 20. mandat u Predstavničkom domu.
"I pošto je predsjednik odmah podržao Kamalu Haris, to je zaista učinilo gotovo nemogućim održavanje predizbora u to vrijeme. Da je bilo mnogo ranije, bilo bi drugačije", dodala je.
Obraćajući se novinama "Politiko", Kamalini saradnici su takođe prebacili krivicu na Bajdena i rekli da je trebalo ranije da se skloni.
"Vodili smo najbolju kampanju koju smo mogli, s obzirom na to da je Džo Bajden bio predsjednik", rekao je jedan neimenovani pomoćnik.
"Džo Bajden je jedini razlog zašto su Kamala Haris i demokrate izgubili večeras", poručili su.
Međutim, bivši Bajdenov pomoćnik rekao je za "Aksios", da se Haris "opravdava".
"Kako ste potrošili milijardu dolara, a niste pobijedili?", upitao je pomoćnik, uz psovku.
Neimenovani bivši Bajdenov pomoćnik rekao je za "Politiko" ove nedjelje da su savjetnici bivšeg predsjednika Baraka Obame krivi zato što su "javno podsticali unutardemokratske sukobe da istisnu Džoa Bajdena, a nisu čak ni željeli Kamalu Haris kao kandidata".
Demokratski senator iz Pensilvanije Džon Feterman, okrivio je za poraz na izborima "one koji su planirali da svrgnu Bajdena".
"Za one koji su odlučili i krenuli da uklone Bajdena, a onda ste 'dobili' izbore koje ste željeli, prikladno je da snose ishod i posljedice", rekao je on u intervjuu za političko izdanje "Semafor".
Kongresmen demokrata Tom Suoci, iz Njujorka, rekao je da je poraz na izborima djelimično posljedica usredsređenosti stranke na "političku korektnost".
Riči Tores, još jedan njujorški demokratski kongresmen, okrivio je na mreži Iks, nekadašnjem Tviteru, "krajnju ljevicu".
On je rekao da su radikali unutar stranke "uspjeli da otuđe istorijski broj Latinoamerikanaca, crnaca, Azijata i Jevreja iz Demokratske stranke apsurdima poput 'Defundiraj policiju' ili 'Od rijeke do mora' ili 'Latinksa'".
Nezavisni senator Berni Sanders, koji se kandidovao za predsjednika kao demokrata 2016. i 2020. godine, optužio je stranku u dugačkoj izjavi zbog napuštanja vrijednih ljudi.
"Dok demokratsko rukovodstvo brani status kvo, američki narod je ljut i želi promjene. U pravu su", napisao je on.
On je tvrdio da demokrate verovatno neće naučiti iz izbornog ishoda.