Predsjednik Kameruna Pol Bija (92), najstariji šef države na svijetu, saopštio je da će se ponovo kandidovati na izborima u oktobru kako bi produžio višedecenijsku vladavinu.
"Budite uvjereni da se moja odlučnost da vam služim poklapa sa izazovima sa kojima se suočavamo", napisao je društvenoj mreži X.
Odluka da se kandiduje za osmi mandat uslijedila je poslije "brojnih i upornih" poziva ljudi iz svih dijelova Kameruna i dijaspore, dodao je Bija.
Njegova administracija suočena je sa kritikama zbog korupcije, pronevjere, lošeg upravljanja i neuspjeha u rješavanju bezbjednosnih izazova.
Pol Bija postao je predsjednik Kameruna još 1982. godine, po čemu je najduže vladajući lider u Africi.
Mnogi su i bili zabrinuti zbog njegovog zdravlja i sposobnost da vodi državu.
Kamerunski predsjednik se više od šest nedjelja tokom 2024. godine povukao iz javnosti, što je pokrenulo glasine o njegovom zdravstvenom stanju i neosnovanih sumnji da je preminuo.
Njegova kandidatura se očekivala, ali nije formalno potvrđena sve dok se Bija nije oglasio na društvenim mrežama.
Otkako je preuzeo vlast 1982. Bija nikada nije izgubio izbore, a ako osvoji još jedan sedmogodišnji mandat, mogao bi da bude predsjednik dok ne napuni skoro 100 godina.
Njegova stranka, Kamerunski narodni demokratski pokret (RDPC), osvojila je ubjedljivu većinu na svim parlamentarnim izborima od 1992. godine.
Parlament je 2008. godine usvojio kontroverzni amandman kojim mu je dozvoljeno da se ponovo kandiduje za funkciju, a on je osvojio nove sedmogodišnje mandate 2011. i 2018. godine.
Na izborima 2018. pobijedio je sa više od 71 odsto glasova, iako su opozicione partije tvrdile da su izborni proces obilježile brojne nepravilnosti.
Prije nego što je postao predsjednik, Bija je bio u službi predsjednika Ahmadua Ahidža, a onda je postao premijer 1975. godine.
Nekoliko godina kasnije, 1983. optužio je Ahidža za organizovanje puča protiv njega, primoravajući bivšeg predsjednika da pobjegne iz zemlje.
Kamerun se često naziva "Afrika u malom" zbog geografske i kulturne raznolikosti.
Zemlja ima jednu od najviših stopa pismenosti u Africi, ali je njen ekonomski napredak otežan korupcijom i decenijama autoritarne vladavine.
Stvorena je 1961. godine ujedinjenjem britanske i francuske kolonije.
Bijina najava da će se ponovo kandidovati za predsjedničko mjesto uslijedila je pošto je došlo do političkog raskola sa važnim saveznicima iz sjevernog regiona, koji su bili ključni za obezbjeđivanje glasova na prethodnim izborima iz tog dijela zemlje.
Ministar Isa Čiroma Bakari i bivši premijer Belo Buba Maigari nedavno su napustili vladajuću koaliciju i odvojeno objavili planove da se kandiduju na izborima.
Čiroma je u junu izjavio da je Bijina administracija kojoj je pripadao "izigrala" povjerenje javnosti i da prelazi u rivalsku stranku.
Više opozicionara, među kojima je i drugoplasirani Moris Kamtoa iz 2018. godine, kao i Džošua Osiha, Akerea Munu i Kabrala Libija, takođe su objavili da će se kandidovati, prenosi Bi-bi-si.
Bilo je mnogih poziva, kako unutar zemlje, tako i spolja, da se Bija povuče i ustupi mjesto novom rukovodstvu u centralnoafričkoj državi.
Međutim, članovi vladajućeg Kamerunskog narodnog demokratskog pokreta i druge pristalice od 2024. javno su ga pozivale da se kandiduje za još jedan mandat.