Specijalna vojna operacija

Mogući scenariji za kraj sukoba u Ukrajini: U svakom Kijevu slijede problemi

  • Izvor: Nova.rs
  • 02.12.2024. 06:20

S približavanjem promjena u političkom rukovodstvu SAD, predviđenih za januar 2025. godine, pitanje završetka sukoba u Ukrajini postaje sve aktuelnije.

Sukobi, koji traju već duže od dve godine, i dalje nema jasnu putanju ka okončanju. Pitanje završetka izaziva različite analize, ali prema stručnjaku Džonu Lafu, postoje samo četiri moguća scenarija razvoja situacije, od kojih neki nisu povoljni ni za Ukrajinu ni za njene zapadne saveznike.

Džon Laf, saradnik programa Rusije i Еvroazije pri londonskom međunarodnom tink-tanku Četam Haus, iznio je u svom članku četiri najvjerovatnija ishoda sukoba u Ukrajini.

Dugotrajni rat

Jedan od mogućih scenarija jeste nastavak dugotrajnog sukoba, gdje bi obje strane, uz podršku svojih saveznika, nastavile borbu iscrpljujućim tempom. U ovom slučaju, Ukrajina bi nastavila da se bori uz ograničene resurse, dok bi Zapad nastojao da održi podršku Kijevu u vojnom i ekonomskom smislu. Međutim, ovakav scenario nosi sa sobom brojne izazove, prenosi "Nova".

Produženi sukob značio bi dalje uništavanje ukrajinske infrastrukture, društva i privrede. Prema analitičaru Džonu Lafu, ovakva situacija bi dovela do društvenog zamora, što bi moglo izazvati unutrašnje političke sukobe između civilnih i vojnih vlasti u Ukrajini.

Takva kriza mogla bi dodatno destabilizovati zemlju, otežavajući reforme neophodne za integraciju u Еvropsku uniju. Pored toga, iscrpljenost resursa i stanovništva otvara prostor za potencijalnu anarhiju ili čak unutrašnje sukobe.

Zamrznut konflikt: Prekid koji ne donosi mir

Druga opcija je zamrzavanje sukoba kroz prekid vatre, gdje bi obje strane zadržale trenutne pozicije, ali bez trajnog rješenja. Ovaj scenario mogao bi izazvati osjećaj poraza unutar Ukrajine, posebno među vojnim i civilnim stanovništvom, dok bi se povjerenje u zapadne saveznike moglo značajno smanjiti.

Zamrznut konflikt nosi rizik od demoralizacije ukrajinske vojske i društva, što bi moglo rezultirati optužbama na račun Zapada zbog "izdaje" i neispunjenih obećanja.

Takođe, Vladimir Putin bi ovakav prekid mogao iskoristiti za jačanje ruske vojske i pripremu za buduće ofanzive, što bi dodatno povećalo osjećaj nesigurnosti u Ukrajini. Ukrajinski rashodi za odbranu bi nastavili da rastu, a zamrznut konflikt bi ostavio zemlju u stalnom strahu od ponovnog izbijanja sukoba.

Pobjeda Ukrajine

Pobjeda Ukrajine predstavlja najsvjetliji scenario za Kijev, tvrdi Džon Laf. Kako kaže, ovaj scenario bi omogućio obnovu teritorijalnog integriteta i jačanje međunarodnih garancija za bezbjednost zemlje. Takav ishod bi ojačao ukrajinsku poziciju na globalnoj sceni i otvorio vrata za ubrzane reforme neophodne za ulazak u Еvropsku uniju.

Međutim, čak i u slučaju pobjede, Ukrajina bi se suočila sa izazovima. Pitanje reintegracije teritorija koje su godinama bile pod ruskom kontrolom i proces uklanjanja kolaboracionista iz lokalnih vlasti zahtijevali bi pažljivo planiranje i dugoročne strategije. Pored toga, obnova razorene infrastrukture i oporavak privrede bi iziskivali ogromna sredstva i dodatnu pomoć međunarodne zajednice.

Poraz Ukrajine: Gubitak teritorije i duboke posljedice

U najnepovoljnijem scenariju, Ukrajina bi pretrpjela vojni poraz, što bi uključivalo gubitak teritorija pod ruskom kontrolom. Iako bi država formalno ostala nezavisna, njen teritorijalni integritet bio bi narušen, a društvene i ekonomske posljedice takvog ishoda bile bi duboke.

Ovaj scenario nosi rizik od depopulacije u pogođenim oblastima, sloma javnih usluga i ekonomske paralize. Takvo stanje moglo bi izazvati migraciju stanovništva prema zapadu zemlje i dalje prema Еvropi, dok bi susjedne zemlje mogle biti primorane da intervenišu kako bi spriječile širenje nasilja na svoje teritorije. Pored toga, poraz Ukrajine bi značajno oslabio povjerenje u zapadne saveznike i doveo u pitanje kredibilitet NATO, što bi dodatno zakomplikovalo geopolitičku situaciju.

Dugoročne posljedice i izazovi

Bez obzira na ishod sukoba, Ukrajina će se suočiti sa teškim posljedicama. Ratni zamor, razaranje privrede i traume koje je stanovništvo pretrpjelo zahtijevaju pažljivu obnovu i međunarodnu pomoć. Ako se postratna obnova ne organizuje adekvatno, mogla bi nastati ozbiljna dugoročna bezbjednosna kriza u srcu Еvrope.

Džon Laf zaključuje da okončanje rata neće značiti i kraj problema – "pobjeda mira“ mogla bi biti jednako zahtjevna kao i sama borba. Ukrajinski saveznički odnosi i zapadna podrška moraće da se održe i nakon završetka sukoba, kako bi zemlja imala šansu za dugoročnu stabilnost i prosperitet.

Pratite nas i putem Vibera

  • 13:30 Top 10 tajni i misterija (R)

    '' Top 10 tajni i misterija (R)

  • 13:55 Vijesti

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 14:00 Ćirilica (R)

    'Kroz uzbudljiv, dinamičan i nepredvidiv razgovor sa različitom paletom gostiju - od stručnjaka i renomiranih teoretičara, političara i funkcionera, umjetnika do estradnih ličnosti otkriva informacije koje ne objavljuju ni najskandalozniji tabloidi.

  • 16:00 Autošop magazin (R)

    '' Autošop magazin (R)

  • 16:30 Vijesti u 16:30

    Prvi pregled najvažnijih vijesti iz zemlje, regiona i svijeta svaki radni dan.

  • 17:00 Odmetnica (12+) (R)

    Odmetnica (12+) (R)