Rusija je premašila najavljene ciljeve specijalne operacije i priključila više teritorija, te je u povoljnijoj situaciji za pregovore, ali Vladimir Zelenski se, zbog raseljenih lica, ne usuđuje da započne razgovore - ocjenjuje portal "Geopolitika".
Zelenski ne bi mogao desetkovanoj i raseljenoj populaciji u ratom opustošenom prostoru objasniti zašto danas pristaje na pregovore oko nekog "Minska tri", kada prethodno nije htio poštovati "Minsk jedan i dva", potvrđen rezolucijom 2202. UN.
Rusi su upravo zbog odbijanja Kijeva da realizuje sporazume iz Minska pokrenuli specijalnu operaciju.
Takođe, Zelenski teško može napaćenoj populaciji objasniti bilo kakvo popuštanje sada, kada mu je zemlja ratom opustošena, a prethodno nije pristajao ni na kakve pregovore kada su Rusi, uglavnom, insistirali na neutralnosti Ukrajine.
Za razliku od Zelenskog koji se oslanja na hrabrost svojih boraca, Vladimir Putin se trudi da limitira žrtve u svojim redovima, čime bi,u datom trenutku, mogao argumentovati upotrebu nuklearnog oružja ograničenog dometa.
Ukrajinci smatraju da Putin blefira, ali to su mislili i prije ruskog pokretanja specijalne operacije pa se pokazalo kao pogrešno.
I Zapad se oslanja na hrabrost ukrajinskih boraca. Ali, kako ona ne može doći do izražaja bez finansija zapadnih ratnih sponzora, jasno je da je insistiranje Zelenskog na vraćanju Krima, u stvari, zapadni cilj.
Za sada samo politički u službi pritiska na Putina u američko-ruskom pregovaranju.
Ukoliko postane vojni cilj, s obzirom da će Rusi, kako tvrde vojni analitičari, Krim braniti po svaku cijenu, takav napad bio bi najvjerovatniji detonator nuklearnog sukoba i njegove generalizacije.
U međuvremenu, sukobljene strane smatraju da ciljeve mogu ostvariti i dugotrajnim konvencionalnim ratom, za koji se pripremaju.