Vojna hunta u Nigeru odustala je od dva vojna sporazuma koja je ta zapadnoafrička zemlja potpisala sa ЕU radi borbe protiv ekstremističkog nasilja u regionu Sahel.
Umjesto toga, vojni čelnici razgovarali su s delegacijom Rusije o bezbjednosnoj saradnji.
Prije puča u kojem je krajem jula svrgnut predsjednik Mohamed Bazum, Niger je bio posljednji važan bezbjednosni partner Zapada i Еvrope u Sahelu, ogromnom regionu južno od Sahare koji su islamske ekstremističke grupe pretvorile u žarište opšteg terora.
Ministarstvo spoljnih poslova Nigera je danas saopštilo da je Vlada odlučila da "povuče privilegije i imunitete koji su dodeljeni" Misiji vojnog partnerstva ЕU u Nigeru osnovanoj u februaru, i da shodno tome "nema zakonske obaveze" u vezi sa tim partnerstvom.
Hunta je raskinula odnose i sa Misijom ЕU za izgradnju civilnih kapaciteta koja je osnovana 2012. godine radi jačanja sektora unutrašnje bezbjednosti Nigera.
Politička trvenja između Nigera i ЕU rastu od julskog puča.
Niger je juče posjetila državna delegacija Rusije na čelu sa zamjenikom ministra odbrane Lunusom-Bekom Еvkurovim i sastala se sa liderom hunte, generalom Abdurahmanom Čijanijem i državnim ministrom odbrane Salifuom Modijem.
"U žiži razgovora je jačanje saradnje dvije zemlje u oblasti odbrane", navodi se u saopštenju Ministarstva odbrane Nigera poslije niza današnjih sastanaka.
Većina stranih ekonomskih i bezbjednosnih saveznika Nigera uvela je toj zemlji sankcije kao sredstvo pritiska na pučiste da vrate izabranu vlast.
Među tim zemljama je i Francuska koja je imala 1.500 vojnika u Nigeru, a svi su "zamoljeni da odu".
Analitičari ukazuju na to da regionalne i međunarodne sankcije jesu pritisle Niger, ali su i podstakle pučiste da potraže nova partnerstva.