Majk Volc, budući savjetnik za nacionalnu bezbjednost novoizabranog američkog predsjednika Donald Trampa, primio je posljednjih dana nekoliko prijedloga za okončanje rata između Rusije i Ukrajine, uključujući i onaj od penzionisanog generala Kita Keloga, kojeg je Tramp odabrao za specijalnog izaslanika za ove dvije zemlje.
To je objavio Si-en-en pozivajući se na dva izvora upoznata sa temom.
Američka televizija navodi da se još uvijek radi na konkretnim detaljima strategije, ali se očekuje da će Trampova administracija od samog početka njegovog mandata vjerovatno insistirati na privremenom zamrzavanju sukoba dok zaraćene strane budu pregovarale.
Navodi se da se takođe očekuje da Trampovi zvaničnici zatraže od evropskih saveznika i NATO da preuzmu veći dio troškova vezanih za podršku Ukrajini.
Kelog je ranije već bio savjetnik za pitanja nacionalne bezbjednosti u prvoj Trampovoj administraciji.
- Veoma sam zadovoljan što mogu da imenujem generala Kita Keloga da služi kao pomoćnik predsjednika i specijalni izaslanik za Rusiju i Ukrajinu... On je uz mene od samog početka! Zajedno ćemo osigurati mir putem snage i učiniti Ameriku i svijet ponovo bezbjednim - napisao je Tramp u objavi na društvenim mreža.
Si-ene-n navodi da Kelogov plan predviđa nastavak američke vojne pomoći Ukrajini samo pod uslovom da Kijev učestvuje u mirovnim pregovorima sa Rusijom i "formalnu američku politiku kojom se traži prekid vatre i rješenje ukrajinskog sukoba putem pregovora".
U dokumentu stoji da želja Ukrajine da pristupi NATO treba bude "odložena" na duži period kako bi se Rusija privukla za pregovarački sto.
Pored Kelogovog, Volc je dobio i odvojeni prijedlog za okončanje rata u Ukrajini koji je podržao Ričard Grenel, bivši Trampov ambasador u Njemačkoj.
Grenel se ranije izjašnjavao za stvaranje "autonomnih regiona" unutar Ukrajine, iako nije objašnjavao detaljno kako bi oni izgledali.
Njuzvik navodi da je 80-godišnji Kelog bio savjetnik za nacionalnu bezbjednost Trampovog bivšeg potpredsjednika Majka Pensa i da će sada imati ključnu ulogu u potencijalnim pregovorima oko okončanja rat koji Rusija vodi protiv Ukrajine.
Podsjeća se da je Trampov novi specijalni izaslanik oštro kritikovao pristup koji administracija odlazećeg američkog predsjednika Džoa Bajdena ima prema rat u Ukrajini.
On je u aprilu ove godine napisao tekst u kojem je ocijenio da je Bijela kuća trebalo da postigne sporazum sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom još u januaru 2022, malo prije invazije kako bi se "na deset godina odložio prijem Ukrajine u NATO" u zamjenu za to da Rusija odustane od napada na susjednu zemlju.
Kelog je to naveo u dokumentu čiji je koautor bio Fred Flajc, još jedan bivši Trampov zvaničnik zadužen za nacionalnu bezbjednost.
Oni su ocjenili da je Bajdenova administracija trebalo da "obezbijedi Ukrajini oružje potrebno da proteraju ruske snage u ranim fazama rata" i da nije trebalo da odbaci opciju održavanja mirovnih pregovora sa Moskvom.
(Kurir)