Pacijenti sa melanomom i mikrocelularnim karcinomom pluća, mogli da budu prvi koji će dobiti novu vakcinu protiv raka u okviru kliničkih ispitivanja, izjavio je direktor ruskog Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju "Gamaleja" Aleksandar Gincburg.
- Sada radimo sa melanomom, jer je jednostavno tehnički lakši za rad. On je na površini kože, sve se vidi, ali biće i drugih. Kazanjski institut za medicinu i biologiju sprovodi istraživanja na drugim modelima, posebno na mikrocelularnom raku pluća, od kojeg u svijetu umire oko 1,2 do 1,3 miliona ljudi. To je jedan od najčešćih malignih tumora - rekao je naučnik za ruske medije.
Kako je objasnio, procedura testiranja će se razlikovati od uobičajene, pa tako neće biti klasične prve, druge i treće faze.
Vakcinu protiv raka su zajednički razvili: Istraživački centar za epidemiologiju i mikrobiologiju "N. F. Gamaleja", Moskovski istraživački onkološki institut "P. A. Hercen" i Nacionalni medicinski istraživački centar za onkologiju "N. N. Blohin".