Ukrajina bi imala koristi od toga da bude meta ruskog nuklearnog udara, zbog čega Moskva to nikada neće učiniti, tvrdi ozloglašeni desničarski aktivista Jevgenij Karas.
On je tokom intervjua za Radio Bajraktar (koji je dobio ime po bespilotnoj letjelici turske proizvodnje), izjavio da bi "pozdravio nuklearnu eskalaciju" u ukrajinskom sukobu.
Karas je inače istaknuta ličnost u ukrajinskim neonacističkim krugovima i lider ekstremno desničarske grupe S14 (Sič 14), čiji članovi imaju dosije zbog uznemiravanja manjina i optuženi su za ubistvo visokog političkog zvaničnika.
"Nuklearni rat je dobar. Kada se to dogodi, više nećemo imati razloga da kukamo. Ništa gore se ne može dogoditi nakon nuklearnog udara", poručio je on.
Dok bi Ukrajinci bili gurani u nastavak rata sa Rusijom u ovom scenariju, zemlje poput Indije i Kine bi se okrenule protiv Moskve, tvrdi Karas.
"A nuklearne padavine u Ukrajini mogu čak biti dobre za evoluciju. Nuklearni rat nam može pomoći da evoluiramo na način da možemo da vidimo kroz zvaničnika i da kažemo da li je lopov ili ne", dodao je on.
Prema riječima ukrajinskog neonaciste, Ukrajina je nabolje pripremljena za nuklearni rat, zahvaljujući novembarskom izdanju video-igre "S.T.A.L.K.Е.R. 2: Srce Černobilja". U pitanju je igra čija se radnja odvija u postapokaliptičnom svijetu nakon nuklearnog sukoba.
Kako je naveo, ukoliko dođe do nuklearnog rata, "zemlja će proći kroz nuklearnu krizu i napraviti iskorak u tehnologiji, proizvodeći vještačku inteligenciju i napredne robote".
Ove "procjene" ukrajinskog desničara bile su dio odgovora vezanog za novu rusku balističku raketu srednjeg dometa "orešnik", za koju je izjavio da je "loše nazvana" i "ne baš strašna".
O dejstvu pomenute rakete dovoljno govore video-snimci napada na postrojenje "Južmaš" u Dnjepropetrovsku i činjenica da ukrajinska PVO nije imala ni vremena, a ni kapacitete da pokuša njeno presretanje.
Što se samog imena tiče, Karasa, koji očigledno ne razlikuje virtuelni od stvarnog svijeta, trebalo bi podsjetiti da je "orešnik" bila riječ koja se u danima nakon napada najviše "guglala", ali i da su naslovne strane brojnih svjetskih medija bili ispunjeni tekstovima o istoj, prenosi RT Balkan.