U Japanu se privodi kraju naučna studija koja je pokazala da je delta soj virusa u toj zemlji mnogo manje raznovrstan kada su u pitanju mutacije nego što se prethodno mislilo.
Tim japanskih naučnika iz Nacionalnog instituta za genetiku u saradnji s laboratorijom Univerziteta Njigata proučio je delta soj novog koronavirusa prisutan u zemlji i našao da protein koji tom virusu omogućava da ispravlja genetske greške prilikom mutacije postao nefunkcionalan, zbog čega virus nije u stanju da produkuje nove varijante (koje bi u budućnosti mogle da postanu otporne na vakcine).
To znači da delta soj virusa u Japanu nestaje, jer zbog nedostatka u sopstvenoj strukturi više nema sposobnost mutiranja.
Ta studija, koja još nije finalizovana, došla je pod lupu lista Džapan tajms, novina koje se štampaju u Japanu na engleskom jeziku, zbog naglog opadanja broja zaraženih u zemlji u protekla dva mjeseca.
Naime, u Japanu se trenutno registruje samo nešto više od stotinu zaraženih dnevno, dok je krajem avgusta bilo i po više od 25.000 novozaraženih svakog dana.
Prema riječima vođe pomenutog istraživačkog tima, profesora Ituro Inouea, u Japanu je delta soj istisnuo alfa soj i pošto se sada čini da delta soj više nije u stanju da mutira, to bi moglo da objasni taj veliki pad u broju zaraženih.