Svakih nekoliko godina, narod Toraja iz Južnog Sulavesija u Indoneziji sprovodi neobičan ritual koji spaja prošlost i sadašnjost.
U okviru ceremonije Ma'nene, članovi ove zajednice iskopavaju tijela svojih preminulih rođaka, čiste ih i oblače u novu odjeću. Ovaj ritual nije samo simbol poštovanja, već i dio duboko ukorijenjenog vjerovanja o postepenom prelasku duše u zagrobni život.
Ma'nene se održava u avgustu, kada se porodice okupljaju kako bi očistile i osušile tijela svojih predaka. U duhu slavljenja, često se fotografišu sa njima, vjerujući da je prisustvo pokojnika blagoslov za dom i porodicu.
Legenda o porijeklu rituala
Prema predanju, ritual je započeo lovac po imenu Pong Rumasek prije više od jednog vijeka. Naime, pronašao je tijelo napušteno u džungli i, duboko dirnut, obukao ga u svoju odjeću i sahranio. Od tada, legenda kaže, Pong je bio blagosloven obilnim ulovima i plodnom žetvom.
Duhovna povezanost sa prošlim generacijama
Za Torajce, smrt nije kraj već proces. Oni vjeruju da briga o tijelima pokojnika osigurava duhovnu bliskost i kontinuitet između generacija. Ritual je, stoga, most između svijeta živih i mrtvih, čuvajući veze koje vrijeme ne može da izbriše.
Iskopa tijelo kćerke, okupa je i presvuče
Tako jedan otac na svake četiri godine iskopa tijelo ćerke, opere ga, presvuče i vrati u grob. On tako održava sa njom bliskost, prenosi Stil.