Australija je donijela odluku koja je privukla pažnju svijeta – zabranila je pristup društvenim mrežama osobama mlađim od 16 godina. Premijer Еntoni Albanese izjavio je da je jasno da se tehnologija brzo mijenja i razvija, te da nijedna vlada ne može u potpunosti zaštititi djecu od svih opasnosti digitalnog svijeta. Međutim, naglasio je da je cilj ovog poteza da se roditeljima pošalje jasna poruka: “Mi smo tu da vas podržimo.”
Ovaj drastičan korak mogao bi da pokrene globalnu debatu o bezbjednosti na internetu, jer se za manje od godinu dana očekuje da društvene mreže poput Fejsbuka, Instagrama i TikToka uvedu stroge restrikcije za godine.
U suprotnom ukoliko to ne urade, suočiće se sa visokim kaznama. Nova pravila jasno šalju signal o tome kakav digitalni prostor bi trebalo da bude dostupan mladima.
Bil Gejts, suosnivač Majkrosofta, govorio je o ovoj temi za Bi-bi-si, ističući da prekomjerna upotreba tehnologije, a naročito društvenih mreža, može imati štetne posljedice. Uporedio je to sa brigama koje roditelji imaju kada njihova djeca previše čitaju, pa im sugerišu da zatvore knjige i izađu da se igraju.
Gejts smatra da se slični problemi javljaju u vezi sa telefonima, video-igrama, pa čak i sa društvenim mrežama. I dodao da nisu samo djeca koja moraju da vode računa o korišćenju tehnologije, već i odrasli, jer je uticaj digitalnog svijeta univerzalno prisutan.
Što se tiče odluke Australije, Gejts vjeruje da postoji velika šansa da je ovo pravi korak i da će biti veoma interesantno vidjeti kako će ovaj eksperiment uticati na djecu.
Podsjećajući na vlastite roditeljske stavove, Gejts je rekao da njegova djeca nisu imala pametne telefone do svoje četrnaeste godine, a korišćenje računara im je bilo ograničeno kako ne bi postali zavisni od ekrana i interneta.
Takođe, poznato je da je uveo zabranu korišćenja telefona za stolom, kako bi porodica mogla da razgovara uživo, bez distrakcija sa ekrana.