Facebook blokirao sav medijski sadržaj u Australiji

  • 18.02.2021. 15:39

Kompanija Facebook saopštila je da je blokirala sav medijski sadržaj u Australiji zbog novog nacrta zakona u kojem nije precizirano šta je novinski sadržaj, što znači da Australijanci ne mogu da čitaju novinske vijesti na Facebooku, bilo da su sa domaćih sajtova ili stranih.

"Teška srca smo se odlučili na ovo ali se akcije koje smo preduzeli tiču zabrane plasiranja medijskog sadržaja, pa korisnici iz Australije ne mogu da dijele ili vide australijske ili međunarodne vijesti", rekao je portparol kompanije Facebook.

Među blokiranima je i nekoliko naloga Vlade iz domena zdravlja, kao i hitnih službi.

Iz Facebooka su kasnije saopštili da su te stranice greškom blokirane, a australijska vlada je poručila da ovakav potez Facebooka ozbiljno narušava kredibilitet kompanije i platforme, dodao je BBC.

"Pošto zakon ne precizira jasno šta je novinski sadržaj, morali smo da sagledamo sve iz šire perspektive, kako bismo ispoštovali zakon. Ipak, vratićemo sve sadržaje koji su nenamerno pogođeni ovim potezom", dodao je portparol.

Sve se dešava usred prijedloga novog zakona koji želi platforme prisiliti da plaćaju medijima za preuzimanje njihovih sadržaja. Google je popustio, ali Facebook provodi svoje prijetnje i odlučio je da blokira novinske članke i informativne emisije u Australiji kao odmazdu za plan zakona kojem se kompanija očito protivi.

Naime, australijska vlada radi na "obvezujućem kodeksu ponašanja" koji određuje odnose između tradicionalnih medija koji su u finansijskim poteškoćama i internetskih divova, počevši od Googlea i Facebooka koji do većine globalnih prihoda dolaze putem digitalnog oglašavanja.

Iz Facebooka su poručili da prijedlog tog zakona 'potpuno pogrešno shvata vezu između njihove platforme i izdavača'. Australija je ranije takve prijetnje sa strane Facebooka nazivala 'pogrešno zamišljenima'.

Australijska komisija za zaštitu tržišne konkurentnosti i potrošača izradila je nova pravila koja bi trebala izjednačiti uslove između tehnoloških divova i izdavača. Australijska će vlada zakon donijeti u idućim nedjeljama.

Inače, samo nekoliko sati prije Facebookove objave, Google je pristao platiti News Corpu u vlasništvu Ruperta Murdoka za sadržaje s veb stranica s vijestima njegovog medijskog carstva, piše "BBC".

To "istorijsko partnerstvo" će im omogućiti izbjegavanje prisilne arbitraže predviđene budućim zakonom u slučaju neuspješnih pregovora s medijima.

Direktor Facebooka za Australiju i Novi Zeland Vilijam Iston rekao je da će se sigurno puno ljudi pitati zašto reagiraju drugačije od Googlea.

"Googleova pretraga je "neraskidivo povezana s vijestima, a izdavači vijesti ne daju dobrovoljno svoje sadržaje. Ali na Facebooku odlučuju objaviti vijesti jer im to omogućuje prodaju više pretplata, rast korisnika i povećanje prihoda od oglašavanja", objasnio je Iston.