Stručnjaci su izdali upozorenje na mogući "mega cunami“ koji bi svojim ogromnim talasima mogao zbrisati čitave gradove.
Aljaska, Havaji i zapadna obala kontinentalnog dijela SAD suočeni su s trajnom prijetnjom zbog svoje blizine zonama velikih prirodnih nepogoda — a zapadna obala upravo je dobila novo upozorenje.
Novo istraživanje objavljeno u časopisu "Preoceedings of the National Academy of Science" otkriva da bi moglo doći do snažnog potresa duž subdukcijske zone Kaskadia — rasjeda koji se proteže od sjevernog dijela ostrva Vankuver do rta Mendokino u Kaliforniji.
Istraživači sa Univerziteta Virdžinija Teh otkrili su kako bi potencijalno snažan potres, u kombinaciji s porastom nivoa mora, mogao dovesti do nastanka mega cunamija, koji bi najteže pogodio stanovništvo i imovinu u sjevernoj Kaliforniji, sjevernom Oregonu i južnom dijelu savezne države Vašington.
Mega cunami je razoran talas uzrokovan pomjeranjem morske mase, a može ga pokrenuti potres, odron tla ili vulkanska erupcija. Stručnjaci su istakli da postoji 15-postotna vjerovatnoća da će duž rasjeda doći do potresa jačine 8,0 ili više stepeni po Rihteru u sljedećih 50 godina, što bi moglo uzrokovati spuštanje obalskog tla i do dva metra.
"Proširenje obalske poplavne ravnice nakon potresa u subdukcijskoj zoni Kaskadia dosad nije bilo kvantifikovano, a uticaj na korištenje zemljišta mogao bi značajno produžiti vrijeme potrebno za oporavak", izjavila je Tina Dura, glavni autor studije i docent na Odsjeku za geonauke Univerziteta Virdžinija Teh.
Aljaska i dalje ostaje žarište odrona tla zbog svog surovog reljefa i čestih potresa, a klimatske promjene koje uzrokuju topljenje ledenjaka dodatno destabilizuju padine i otpuštaju stijene, prenio je "Dejli Mej".
Na Havajima, vulkanska ostrva otoci imaju dugu istorijut mega cunamija izazvanih urušavanjem vulkana. Prije otprilike 105.000 godina, vtalas visok gotovo 300 metara obrušio se na ostrvo Lanai.
Vulkani na Havajima rastu slojevitim nakupljanjem lave, što često stvara nestabilne padine sklone urušavanju, posebno tokom erupcija ili potresa. Takvi događaji mogu uzrokovati klizanje miliona tona stijena u okean, pri čemu dolazi do naglog pomjeranja morske mase i stvaranja mega cunamija.
Budući da vulkani na Havajima ostaju aktivni, prijetnja i dalje postoji, posebno na jugoistočnoj strani Velikog ostrva, gdje su "mlađi" vulkani poput Mauna Loe i Kilaje trenutno aktivni. Kilajea izbacuje lavu već mjesecima, a njena posljednja erupcija završila je 16. maja. Na zapadnoj obali, subdukcijska zona Kaskadia i dalje je jedno od najsenzibilnijih seizmičkih područja u Sjevernoj Americi — s velikom vjerovatnoćom da će se u narednim decenijama dogoditi još jedan veliki potres.
Subdukcijska zona Kaskadia dio je "Vatrenog prstena", gdje se Pacifička ploča susreće s drugom tektonskom pločom, uzrokujući "najjače potrese na svijetu“ kao i većinu vulkanskih erupcija.