Teško da će se Kremlj previše uzbuđivati zbog prijetnje američkog predsjednika Donalda Trampa da će Rusiji uvesti nove sankcije, visoke carine i takse ukoliko ona ne zaključi sporazum o završetku rata sa Ukrajinom, ocjenjuje agencija AP.
Podsjeća se da SAD već sada zabranjuju uvoz gotovo svih proizvoda iz Rusije, i da je ta zemlja ionako na udaru brojnih sankcija.
Tramp je juče putem svoje društvene mreže Trut soušl pozvao ruskog predsjednika Vladimira Putina da se "sada smiri i zaustavi ovaj sumanuti rat".
Dodao je da nema želju da naudi Rusiji, pri čemu je ukazao da je ona igrala ključnu ulogu u pobjedi saveznika nad njemačkim nacistima u Drugom svjetskom ratu, ali je upozorio da će biti kaznenih mjera ako rat u Ukrajini uskoro ne bude okončan.
- Ako ne postignemo dogovor i to uskoro neću imati drugog izbora nego da uvedem visoke iznose taksi i carina, kao i sankcije, na sve što Rusija prodaje SAD, kao i raznim drugim državama koje učestvuju - napisao je Tramp.
Problem s ovom prijetnjom je u tome što Rusija trenutno u SAD ne izvozi ništa osim malih količina đubriva, hrane za životinja, neorganskih materijala i mašina.
Nafta je bila najveći uvozni proizvod iz Rusije, ali je 2023. godine taj uvoz potpuno prekinut.
Ukupan američki uvoz iz Rusije je 2024. godine iznosio 2,8 milijardi dolara.
U 2023. godini iznosio 4,5 milijardi dolara, a 2022. godine, prije uvođenja glavnine sadašnjih sankcija, iznosio je 14,4 milijardi dolara, pokazuju statistike američke vlade.
Neke sankcije Rusiji uvedene su prije mandata predsjednika SAD Džozefa Bajdena.
Prve su uvedene za vrijeme Baraka Obame 2014. godine kao odgovor na rusku aneksiju ukrajinskog poluostrva Krim, a druge su uvedene za vrijeme prvog mandata Donalda Trampa (2017-2021).
Povrh svega, "razne druge zemlje koje učestvuju" koje Tramp pominje jesu Iran i Sjeverne Koreja - one koje najviše pomažu Rusiji, a one su na udaru još žešćih američkih sankcija nego Rusija.