Za razliku od prethodnih slučajeva kada su gađani jemenski Huti, Centralna američka komanda danas nije saopštila mnogo detalja o jednom od najsmtonosnijih udara na te jemenske pobunjenike.
Podsetimo, u jutrošnjem napadu na naftnu luku Ras Isa na zapadu Jemena, poginulo je najmanje 38 osoba, a još 102 su povrijeđene.
Mediji pod kontrolom pobunjenika kažu da je stradalo čak 58 ljudi.
Prema prvim izvještajima sve je sravnjeno sa zemljom.
Ubrzo nakon napada Huti su odgovorili lansiranjem projektila prema Izraelu. Sirene su se oglasile u ranim jutarnjim satima u petak širom zemlje.
Prema prvim informacijama, napad uključuje bespilotne letjelice i protivbrodske krstareće projektile, vjerovatno usmjerene i prema brodovima Pete flote američke ratne mornarice koja patrolira Zalivom.
IDF je presreo ovaj napad i nema izvještaja o povređenima ili šteti.
Međutim, Centrala komanda SAD (Centcom) nije navela koje je oružje korišćeno u napadu na Ras Isu, ni broj ciljeva.
Izostanak tih detalja u suprotnosti je s praksom od ranije, kada je javnost bila redovno informisana o prirodi vazdušnih udara na Hute.
Američke bi snage ćutanje mogle da opravdaju zaštitom operativne sigurnosti i poslovnih interesa, ali takva praksa otvara pitanja transparentnosti i odgovornosti te potencijalno narušava povjerenje saveznika i domaće javnosti u opravdanost kampanje.
"Američke snage preduzele su akciju kako bi eliminisale izvor goriva za Hute koje podržava Iran, uskrativši im financijska sredstva za terorističke aktivnosti", navedeno je iz Centcom-a.
Iako Centcom ćuti o detaljima, prema prethodnim operacijama i satelitskim snimcima moguće je spekulisati šta je u tom napadu korišćeno.
Stelt bombarderi B-2 Spirit, jedini avioni sertifikovani za operativnu upotrebu MOP bombe GBU-57, raspoređeni su na ostrvo Diego Garsia u Indijskom okeanu prije početka operacije, što upućuje na njihovu moguću ulogu.
GBU-57 je bomba od 13,6 tona, dizajnirana za uništavanje duboko ukopanih ciljeva i sposobna je da probije do 61 metar armiranog betona, i najveća je nenuklearna bomba na svijetu. Zvaničnici u američkoj vojsci kolokvijalno je nazivaju "Majkom svih bombi".
Osim nje, moguće je da su američke snage koristile i precizno navođene bombe kao što su BLU-109, dizajnirane za probijanje čvrstih ciljeva poput podzemnih bunkera. Te bombe, teške oko 900 kilograma, mogu probiti beton do dva metra, a prije su korišćene u napadu na bunkere Hezbolaha. U region trenutno djeluju i nosači aviona "USS Karl Vinson" i "USS Hari S. Truman".