Uglednom advokatu iz Beograda Goranu Petronijeviću zabranjen je ulazak u BiH, a to je saznao juče, kada je stigao na granični prelaz Karakaj.
O ovom slučaju, danas su se oglasili iz Granične policije BiH.
"Postupajući u skladu s odredbama navedenih propisa, navodi se, policijski službenici GP BiH nisu odobrili ulazak, odnosno odbili su ulazak u BiH za Petronijević Gorana, državljanina Republike Srbije, 25. marta 2022. na Međunarodnom graničnom prelazu Karakaj jer navedena osoba nije ispunjavala uslove za ulazak u BiH propisane Zakonom o strancima zbog toga što je evidentirana u Evidenciji o izvršenim mjerama, koje se tiču stranaca, a koja se vodi kroz Registar određenih stranaca s ocjenom da prisustvo navedene osobe na teritoriju BiH predstavlja prijetnju sigurnosti BiH, javnom poretku i javnom redu u BiH", navodi se u saopštenju.
"Ovo je refleks takozvane zapadne demokratije. Znači psima i nama je zabranjen ulaz. U stvari psima nije, oni idu. Juče su mi na Karakaju stavili `žutu traku`", rekao je Petronijević, dodajući da pretpostavlja da se to desilo zbog njegove podrške radu Nezavisne međunarodne komisije za istraživanje stradanja svih naroda u srebreničkoj regiji od 1992. do 1995. godine", kazao je Petronijević.
On je ispričao da je juče sa sinom i dvojicom prijatelja krenuo na Jahorinu i da je vraćen sa prelaza Karakaj.
"Kažu da sam nepoželjna osoba, persona non grata", rekao je Petronijević.
On je kazao da je dobio neko rješenje, koje je odbio da potpiše, a u kojem piše "da je opasnost za javni poredak, za bezbjednost države BiH, zdravlje, međunarodne odnose...".
"Ovo je klasičan problem gušenja slobode riječi, misli, slobode svega. Ovo im je jedini način na koji, očigledno, pokušavaju da taj njihov narativ, posebno o Srebrenici, i te laži koje su upakovali u tu priču o Srebrenici, ostanu i opstanu", rekao je Petronijević.
On je dodao da se "genocid" ne brani na ovaj način, nego dokazima i na sudu, ali da očigledno "njima" to ne odgovara.
"Znam zbog čega se ovo desilo. Konkretno zbog mog učešća u radu i promociji komisije o Srebrenici Gideona Grajfa i ostalih. Nastaviću to da radim. Bio sam sa Stivenom Mejerom, Gideonom Grajfom, gde god su me pozvali, ja sam otišao. Tu nije ništa sporno", naveo je Petronijević.
On tvrdi da su Grajf i Mejer radili kvalitetno svoj posao i da su utvrdili ono što su utvrdili.
"I ne postoji niko ko će da mi izbije iz glave moje znanje međunarodnog krivičnog prava. A to što se tamo dogodilo nije i ne može da bude genocid", rekao je Petronijević.
On je ističe da bi se žalio da je BiH ozbiljna država.
"Naser Orić je dolazio u lov u Srbiju, raznorazni se šetaju po Srbiji, dokazani zločinci, a zabranjuju meni koji kroz rad i odbranu i silne podatke kroz koje sam prošao i do kojih došao do toga da mogu da tvrdim sa sigurnošću i sopstvenim znanjem međunarodnog krivičnog prava, da u ovom što se u Srebrenici dogodilo nema genocida", rekao je Petronijević.
On je upitao da li sad treba da pocijepa diplomu i "pljune na sebe" da bi rekao da je genocid?
"Besmisleno je polemisati. Ne mislim da ću čak upotrebljavati neka pravna sredstva, jer pravo kod njih očigledno ne važi, jer da važi ovakvih stvari ne bi bilo", rekao je Petronijević.ž
Podsjećamo, prije nekoliko sedmica, ulazak u BiH zabranjen je i profesoru istorije Milošu Koviću.