Kancelarija za KiM Vlade Srbije izdala je memorandum u kojem se naglašava da bi ukidanje korišćenja srpskog dinara na KiM moglo imati dalekosežne posljedice na kritične sektore, kao što su bolnice, obrazovne ustanove i vrtići koji su od vitalnog značaja za potrebe srpskog stanovništva na KiM, prenio je portal Pavlović Tudej, pozivajući se na diplomatske izvore.
U memorandumu, koji, kako navodi taj portal, kruži po diplomatskim krugovima Еvropske unije i SAD, u koji su u Pavlović Tudej imali uvid, navodi se da bi obustava plaćanja u srpskim dinarima odmah pogodila više od 100.000 Srba, kao i različite etničke grupe poput Roma, Goranaca, Crnogoraca, Hrvata, Turaka, Aškalija, Еgipćana, Albanaca i Bošnjaka, ocjenjujući da je riječ o "najopasnijem koraku eskalacije Prištine do sada".
Navodi se da "vitalne institucije" poput škola, vrtića i bolnica ne bi bile u stanju da izmire svoje finansijske obaveze, uključujući isplatu plata, nabavku osnovnih stvari i operativne troškove, što bi dovelo do humanitarne krize i pogoršanja "već neizvjesne situacije" za Srbe na KiM.
U memorandumu se naglašava "ozbiljna zabrinutost" zbog uticaja koje bi zabrana upotrebe dinara mogla da ima na održivost malih preduzeća u vlasništvu Srba sa KiM, što bi moglo da dovede do zatvaranja tih preduzeća i gubljenja radnih mjesta, prenosi Tanjug.
U političkom smislu, u memorandumu se izražava zabrinutost zbog potencijalnih posljedica na dijalog Beograda i Prištine kojim posreduje ЕU, prošle sporazume i energetske paktove, koji su, kako se navodi, ključni stubovi regionalne saradnje.
Podsjeća se i na slučaj od pravoslavnog Božića iz 2023. godine, kada su 11-godišnji srpski dječak Stefan Stojanović i njegov 21-godišnji rođak primljeni u bolnicu u Gračanici, nakon što je na njih pucao pripadnik takozvanih kosovskih bezbjednosnih snaga.