Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić poručio je Hrvatskoj da prvo treba da se izvini Srbima za genocid i etničko čišćenje u vrijeme Nezavisne Države Hrvatske /NDH/, pa onda može da dijeli lekcije drugima o pomirenju.
Dačić je, reagujući na optužbe hrvatskog Ministarstva spoljnih poslova da svojim kritikama na račun premijera Hrvatske Andreja Plenkovića "otežava pomirenje", napomenuo da u Hrvatskoj sada živi samo 180.000 Srba, od 560.000 koliko ih je živjelo 1991. godine.
On je rekao da je pitanje da li reintegracija znači i vraćanje protjeranih, ili je to reintegracija samo onih koje nisu pobili, protjerali ili pokatoličili, kako je to isto izrekao Mile Budak.
Dačić je upitao i kako Srbi iz Hrvatske mogu da izvrše agresiju, sami na svoje teritorije gdje su živjeli.
On je istakao da je pomirenje moguće samo uz međusobno uvažavanje i poštovanje, uz potenciranje zajedničkih interesa, umjesto razlika.
Hrvatsko Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova osudilo je u utorak, 8. januara, izjavu Dačića, u kojoj je kritikovao govor premijera Andreja Plenkovića na božićnom prijemu Srpskog narodnog vijeća u Zagrebu da je proces mirne reintegracije jedna od najvećih ostavština prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana.
Hrvatsko Ministarstvo tvrdi da takve Dačićeve izjave predstavljaju "izvrtanje istorije i negiranje činjenica čime se otežava istinsko pomirenje".
Dačić je za "Blic" rekao da će najmanje trećina ambasadora Srbije tokom ove godine biti zamijenjena novim kadrovima.
Srbija ima 69 ambasada, a u 27 država diplomatama je istekao mandat, a rok službe se završio i ambasadorima pri UN i NATO.
Mandat je okončan i ambasadorima u Izraelu, Indiji, Japanu, Kanadi, Kini, Kongu, Koreji, Kuvajtu, Angoli, Argentini, Albaniji, Australiji, Bjelorusiji, Brazilu, Bugarskoj, Meksiku, Mjanmaru, Rumuniji, Rusiji, Ukrajini, Holandiji, Crnoj Gori, Češkoj, Švajcarskoj, Makedoniji, Maroku, Tunisu.
U pojedinim od ovih ambasada diplomate su već dva mandata što je slučaj sa Moskvom i Tiranom.