Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić izjavio je da je danas razgovarao sa mađarskim kolegom Peterom Sijartom koji mu je prenio poruku mađarskog premijera Viktora Orbana da su sve jači zahtjevi onih koji podržavaju Prištinu za uvođenje sankcija Srbiji, ali da sigurno Mađarska to neće dozvoliti.
- To ću prenijeti, još jednom, i predsjedniku Srbije, kao i javnosti, što je dobra vijest za nas i govori da je to prijateljstvo, koje je iskovano između Mađarske i Srbije, pretvoreno međusobno povjerenje i podršku - naglasio je Dačić u Ženevi gdje je učestvovao na zasjedanju Izvršnog Komiteta UNHCR.
On je istakao da su u današnjem razgovoru s mađarskim ministrom dominirale dvije teme: jedna je sjednica izvršnog komiteta UNHCR-a na temu izbjeglica i raseljenih lica Srba, a druga je pitanje ilegalnih migranata, koji dolaze sa raznih strana.
- Dugo smo suočeni sa ovim problemom, kao što se zna, a riječ je o izbjeglicama iz Republike Srpske i Republike Srpske Krajine, kao i o raseljenim licima sa Kosova i Metohije - rekao je on.
Kako pomoći Srbima sa KiM koji su izbjegli
Naglasio je da je i dalje aktuelan regionalan program UNCHR-a za lica s teritorije bivše Jugoslavije, preko kojeg je Srbija uspjela da stambeno obezbijedi 8.000 porodica.
- Nažalost, u taj program ne ulaze lica sa KiM i sada pokušavamo da ulažimo maksimalne napore da se i oni nađu na nekim listama za pomoć - naveo je ministar spoljnih poslova.
Prema njegovim riječima, radi se oko 210.000 raseljenih lica sa KiM.
- Taj procenat i broj onih koji se vraćaju na KiM je izuzetno mali, i iznosi ispod dva odsto - napomenuo je Dačić.
On je istakao da se ne smije dozvoliti da to bude "gotova stvar".
- To pitanje uvijek ćemo da pokrećemo, a današnji sastanak je bio mjesto za takvu temu, a o tome ću pričati sa komesarom za izbeglice, odnosno sa šefom UNHCR-a Filipom Grandijem - rekao je Dačić.
S tim u vezi, istakao je da je Srbija s Komesarijatom deceniju unazad imala dobru saradnju.
- I nadam se da ćemo, kada je riječ o raseljenim licima sa KiM, uspjeti bar da sagledamo kako da pomognemo tim porodicama - kazao je on.
Jedina opasnost po mir je Aljbin Kurti
Kada je riječ o situaciji na KiM, on je rekao da je svakodnevna praksa Kurtijevog režima da što više zagorča život Srbima.
- Ako već ne mogu to da urade oružanim putem, onda pokušavaju da stvore uvjerenje kod Srba da im nema života tamo, to jest da se Srbi isele sa sjevera KiM i da ih gotovo tamo više uopšte i ne bude - naveo je Dačić.
Naglasio je da se to ne smije i neće dozvoliti, iako su, kao što se zna, mogućnosti Srbije za uticaj tamo relativno male.
- To je zato što nemamo naše organe na KiM, a onda moramo da se oslanjamo na organe međunarodne zajednice za koje nismo sigurni da li će uvijek postupiti onako kako je u njihovom mandatu zapisano - rekao je on.
Dačić je dodao da će 23. oktobra biti sjednica Savjeta bezbjednosti UN, na kojoj će biti predstavljen izvještaj o radu Unmika u proteklih šest mjeseci.
- Ali će svakako na njoj učestvovati Aleksandar Vučić, koji će iznijeti pregled situacije, gdje će svi, koji to žele da objektivno sagledavaju, jasno moći da vide da je Kurti generator svih kriza i da je njegova politika odbijanja svih prethodnih dogovora i normalizacije, već je isključivo želja za nametanjem gotovog rješenja, a to je nezavisnost tzv. Kosova, što je za nas neprihvatljivo, ali i za međunarodnu zajednicu, jer ni UN nisu priznale nezavisno tzv. Kosovo - poručio je Dačić.
Dodao je da takva politika dovodi do niza jednostranih poteza, do eskalacije, sukoba i konfilkata.
- Dakle, jedina opasnost po mir je Aljbin Kurti, a Srbija će nastaviti da bude konstruktivna i u narednom periodu, ali za kredibilitet međunarodne zajednice bitno je da se jasno kaže da Kurti mora da počne da ispunjava one obaveze koje su preuzete u briselskom dijalogu - naveo je Dačić.
Neće biti lijepih vijesti iz Savjeta Еvrope
Pored toga, istakao je da od redovnog zasjedanja Savjeta Еvrope "ne možemo da očekujemo neke izuzetno lijepe vesti", jer su, kako je rekao, i pored "svih jednostranih akata oni odlučili da otpočnu proceduru za prijem tzv. Kosova u članstvo".
- To je uslijedilo usred odbijanja Kurtija da realizuje sve obaveze, počev od neformiranja ZSO, pa možemo da očekujemo dalju eskalaciju podrške tzv. Kosovu, a naša delegacija i naši prijatelji založiće se da se iznesu svi problemi koji postoje na KiM - od neispunjavanja obaveza do terora nad našim ljudima i dvostrukim standardima pri tumačenju teritorijalnog integriteta i suvereniteta kada je riječ o Srbiji i nekim drugim slučajevima - rekao je Dačić.
Prema njegovim riječima, najvažnije je da većina shvati suštinu problema i da se, "ako se želi dobro na Balkanu, izvrši pritisak na Kurtija da prihvati kako se samo dijalogom može doći do mirnog rješenja na KiM".
Kada je riječ o situaciji u Izraelu, podsjetio je da Srbija ima počasni konzulat u dijelu te zemlje zahvaćene sukobom koji je naslonjen na Gazu, ali da nema nekih novih vijesti osim slučaja kada je srpski državljanin ranjen, ali i da je otpušten iz bolnice, jer je u pitanju lakša rana.
- Nemamo drugih informacija o tome da je neki naš građanin ranjen, niti da je nastradao, niti da je na spisku otetih, ali apelujemo na sve da su naši kontakti naša ambasada i naš počasni konzulat, a Ministarstvo spoljnih poslova će, zajedno sa predsjednikom Vučićem, preduzeti sve što je moguće da se pomogne svakom našem čovjeku - navodi on.
Podsjetio je da je u nedjelju organizovan vanredni let, jer Еr Srbija redovno leti, a ovde je riječ o putnicima drugih kompanija koje su otkazale svoje letove.
- Na osnovu odluke državnog rukovodstva, Ministarstvo spoljnih poslova pomoglo je oko tog evakuacionog leta, a ostali će biti redovni, izuzev ako ne bude još naših državljana kojima je potrebna pomoć, što ćemo naknadno razmotriti - poručio je Dačić, prenio je Tanjug.