Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić zahvalio je danas ekspertu za logor iz Drugog svjetskog rata Aušvic Gideonu Grajfu i predstavnicima udruženja preživjelih iz Aušvica i Jasenovca na borbi protiv pokušaja revizije i opravdanja zločina.
"Svaka žrtva koja je pala kao žrtva zločina naročito na rasnom i nacionalnom planu zaslužuje osudu, duboko poštovanje i sećanje", rekao je Dačić na sastanku u Beogradu, kojem su prisustvovali predsjednik Udruženja preživjelih iz Aušvica Moše Ha-Elion, predsjednik Udruženja preživelih iz Jasenovca Milinko Čekić i preživjeli iz ovih logora.
Grajf, koji je autor knjige "Jasenovac - Aušvic Balkana. Ustaška imperija okrutnosti", izrazio je zabrinutost zbog objavljivanja knjiga o ozloglašenim upravnicima logora smrti Jasenovac, te dodao da se nada da će progresivne snage u Hrvatskoj preovladati uz podršku jevrejskih i antifašističkih organizacija, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.
Grajf je danas premijerno predstavio svoju multidisciplinarnu studiju od 700 stranica na 63. Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga u prisustvu preživjelih iz Aušvica koji su prvi put, nakon Drugog svjetskog rata, doputovali ovim povodom u Beograd da pruže podršku preživjelima Jasenovca, a koji su inače i počasni članovi Uređivačkog odbora.
Prezentaciji je prisustvovala i ambasador Izraela u Beogradu Alona Fišer Kam, zatim počasni član Uređivačkog odbora Moše Ha-Elion, predsjednik Udruženja preživelih Aušvica u 96. godini života, specijalni gost Beatris Grajf (92), koji je bivši direktor izraelske policije i saradnik Simona Vizentala, zatim izraelski profesori i eksperti za oblast Holokausta, antropološko-forenzičkih i judaističkih studija.
Grajf se bavi fabrikama smrti 41 godinu, svjetski je priznat ekspert za Aušvic i po prvi put je u ovoj knjizi objavio komparativnu analizu Jasenovca i Aušvica, kao dva primjera fabrika smrti u Drugom svjetskom ratu.
U knjizi su predstavljeni rezultati njegovog istraživanja na bazi svjedočenja preživjelih.
Grajf je dokumentovao 57 metoda mučenja i ubijanja logoraša u Jasenovcu, i sačinio analizu kontroverzi o boju žrtava i fenomenu poricanja zločina u Drugom svjetskom ratu, kao i o problemu porasta neonacizma u Evropi i šire, sa fokusom na neoustaštvo, posebno ukazujući i na istraživanja analitičara Svjetskog jevrejskog kongresa o rehabilitaciji ustaštva.
Specijalno, za ovu priliku, izdavači su doputovali iz Fondacije za Holokaust iz SAD, kao i iz Instituta za Holokaust Šem Olam iz Izraela i Nacionalnog instituta za forenziku i Akademskog koledža za judaističke studije.