Vlada Republike Srpske

Vlada Srpske pozvala na dosljednu primjenu sistema koordinacije EU integracija

  • 11.04.2019. 15:56

Vlada Republike Srpske usvojila je danas Informaciju o procesu programiranja godišnjih paketa IPA 2 za 2019. i 2020. godinu.

Vlada je, svjesna značaja finansijske podrške Evropske unije procesu evropskih integracija, pozvala Savjet ministara, Direkciju za evropske integracije BiH i druge institucije na nivou BiH da dosljedno primjenjuju sistem koordinacije procesa evropskih integracija u BiH, te da hitno preduzmu sve neophodne mjere kako bi se proces izrade akcionih dokumenata IPA 2 za 2019. i 2020. godinu realizovao u skladu sa principima i pravilima usaglašenog i od strane svih nivoa vlasti zvanično verifikovanog sistema koordinacije.

Svako odlaganje primjene sistema koordinacije procesa evropskih integracija na proces programiranja onemogućuje uspješno pridruživanje BiH Evropskoj uniji, te prijeti da onemogući da finansijska sredstva poreskih obveznika Evropske unije budu utrošena na sveopštu korist građana u BiH, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Vlada Srpske još jednom je pozvala na hitno formiranje Savjeta ministara u skladu sa izbornim rezultatima iz oktobra prošle godine kako bi se omogućilo da izborna volja građana bude ispoštovana i omogućilo da novi Savjet ministara, u saradnji sa nadležnim institucijama u BiH, determiniše pravce razvoja, budući da nije primjereno da u determinisanju istih učestvuje Savjet ministara u tehničkom mandatu.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o zasnivanju novog proizvodnog ciklusa u poljoprivredi Republike Srpske u 2019. godini.

Vlada je zadužila Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede da prati realizaciju, preduzima mjere iz svoje nadležnosti i kontinuirano je informiše o završetku zasnivanja nove poljoprivredne proizvodnje, sa prikazom efekata preduzetih mjera.

Ukupna očekivana vrijednost poljoprivredne proizvodnje u proizvodnoj 2019. godini procjenjuje se na 1.712.490.177 KM, što je povećanje od pet odsto u odnosu na ostvarenu vrijednost u prethodnoj godini. Ovakva predviđanja zasnovana su na rastu obima i vrijednosti proizvodnje u ratarstvu i to prije svega u proizvodnji industrijskog bilja i predviđanju nešto umjerenijih cijena poljoprivrednih proizvoda u odnosu na sušnu 2017 godinu.

Procijenjeni udio animalne proizvodnje u ukupnoj poljoprivrednoj proizvodnji je oko 48,42 odsto, kao i biljne oko 51,58 odsto.

U cilju podsticanja tekuće proizvodnje i dinamičnijeg razvoja agrarnog sektora u cjelini kao i obezbjeđenja uslova za proljetne radove u poljoprivredi, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i drugi nadležni organi obezbijedili su sredstva u iznosu od 71 miliona KM za finansiranje tekuće proizvodnje i kapitalnih investicija u poljoprivredi, kao i 30 odsto fiksnog povrata sredstava na investicije u poljoprivrednu mehanizaciju, opremu u stočarstvu, investicije u biljnoj proizvodnji i navodnjavanju, te preradi poljoprivrednih proizvoda.

Takođe, obezbijeđen je regres za dizel gorivo za proljetne i jesenje radove u 2019. godini u količini od 100 litara odnosno 60 KM po hektaru obradive površine i dodatna sredstva za podršku sjetvi industrijskih kultura (merkantilne soje, suncokreta i uljane repice) u iznosu od 200 KM po hektaru.

Obezbijeđena su i dodatna sredstva za zasnivanje organske proizvodnje u iznosu 400 KM po hektaru i 400 KM po uslovnom grlu, a u cilju podrške uvezivanju primarne proizvodnje i prehrambene industrije. U investiranje u proširenje proizvodnih kapaciteta obezbijeđena su namjenska sredstva IRB za ugovaranje, proizvodnju i otkup domaćih poljoprivrednih proizvoda u ukupnom iznosu od 53,3 miliona KM, kreditna sredstva Partner fonda - revolving fond Ministarstva u iznosu od šest miliona KM, a iz sredstava međunarodnih projekata u poljoprivredi obezbjeđeno je 31,5 miliona KM podrške.

Vlada Srpske je obezbijedila redovnost u isplati podsticajnih sredstava, a isplaćeno je 65,7 miliona KM podsticajnih sredstava iz 2018. godine ili 92,53 odsto.

Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila Informaciju o učešću lokalnih zajednica u finansiranju vantjelesne oplodnje u 2018. godini.

Ministarstvo porodice, omladine i sporta od 2011. godine zagovara kod jedinica lokalne samouprave da finansiraju/sufinansiraju naredne postupake vantjelesne oplodnje.

U 2018. godini opštine/gradovi su ukupno zaprimile 206 zahtjeva za finansiranje vantjelesne oplodnje. Od ovog broja jedinice lokalne samouprave su odobrile 179 zahtjeva ili 87 odsto u iznosu od 445.414,00 KM.

Najveći broj pristiglih zahtjeva imali su Banjaluka, Trebinje, Bijeljina, Prijedor i Rogatica.

U Banjaluci je od ukupno 38 pristigla zahtjeva odobreno 35 ili 92 odsto, za čije finansiranje je izdvojeno 87.500 KM. Trebinje je zaprimilo i odobrio 11 zahtjeva u ukupnom iznosu od 66.690 KM, Bijeljina od 21 zahtjeva odobrila 10 ili 47,6 odsto u iznosu od 10.700 KM. Grad Prijedor je od 14 pristiglih zahtjeva odobrio 10 ili 71,4 odsto u iznosu od 25.000 KM, dok je Rogatica odobrila svih 10 pristiglih zahtjeva u iznosu od 10.000 KM.

Prema podacima Fonda zdravstvenog osiguranja Republike Srpske, u 2018. godini odobren je ukupno 641 zahtjev za vantjelesnu oplodnju, za prvi pokušaj 380, za drugi pokušaj 182, a za treći 73 zahtjeva.

Troškovi za ove namjene u 2018. godinu su iznosili 2,5 miliona KM.

Fond u cjelosti finansira tri postupka vantjelesne oplodnje ženama do 40 godina starosti, ženama od 41 do navršene 42 godine Fond finansira 50 odsto troškova. Ženama koje su starije od 42 godine, ukoliko rode dijete postupkom vantjelesne oplodnje, Fond u cijelosti refundira troškove.

Zahtjev za ostvarivanje prava na vantjelesnu oplodnju mogu da podnesu svi parovi kojima je ova procedura jedina mogućnost začeća. Kriterijumi za odobravanje se uglavnom odnose na medicinske indikacije. Tačnije, uslovi su dokazan sterilitet i da se par nalazi u braku ili vanbračnoj zajednici, više od dvije godine.

Od 2007. godine postupkom vantjelesne oplodnje rođeno je više od 1.000 novorođenčadi u Republici Srpskoj. Takođe u periodu od 2007 do 2018. godine ukupno jnj odobreno 4.596 zahtjeva, a izdvojeno je oko 20 miliona KM.

Vlada preporučuje jedinicama lokalne samouprave koje nisu u svojim budžetima planirale sredstva za finansiranje četvrtog i narednog postupka vantjelesne oplodnje, da sredstva za ovu namjenu planiraju za 2020. godinu, a da za 2019. godinu finansiranje vrše sa drugih budžetskih pozicija slične namjene.

Vlada Republike Srpske donijela je Odluku o davanju saglasnosti Ministarstvu uprave i lokalne samouprave na Plan utroška sredstava - tekući grantovi udruženjima od javnog interesa, za period od 1. januara do 30. april 2019. godine, u iznosu od 33.333 KM.

Novčana sredstva iz ove odluke dodjeljuju se udruženjima od javnog interesa za redovan rad i raspoređuju se na sljedeći način: Savezu opština i gradova Republike Srpske, Bijeljina 11.668 KM, Savezu nacionalnih manjina Republike Srpske, Banjaluka 11.665 KM, te Asocijaciji "Stvaraoci Republike Srpske" Istočno Sarajevo, Pale, 10.000 KM. Za realizaciju ove odluke zaduženo je Ministarstvo uprave i lokalne samouprave i Ministarstvo finansija.

Vlada je donijela Odluku o davanju saglasnosti Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite na Plan utroška sredstava za period od 1. januara do 31. marta 2019. godine, na poziciji Tekući grant humanitarnim organizacijama i udruženjima, u iznosu od 525.250 KM.

Sredstva se raspoređuju se na sledeći način: Crvenom krstu Republike Srpske 150.000 KM, Sigurnoj kući Iskra 35.000 KM, i Udruženju dijaliziranih, transplatiranih i hroničnih bubrežnih bolesnika Republike Srpske 340.250 KM.

Vlada donijela je Odluku o davanju saglasnosti Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske na Plan utroška sredstava za period od 1. januara do 31. marta 2019. godine, na poziciji Tekući grantovi udruženjima od javnog interesa, u iznosu od 72.875 KM.

Sredstva se raspoređuju na sledeći način: Savezu distrofičara Republike Srpske, Banjaluka iznos od 4.500 KM, Savezu gluvih i nagluvih Republike Srpske, Banjaluka iznos od 7.500 KM, Savezu slijepih Republike Srpske, Banjaluka iznos od 8.125 KM, Savezu paraplegičara, oboljelih od dječije paralize i ostalih tjelesnih invalida Republike Srpske iznos od 8.125 KM, Savezu udruženja za pomoć mentalno nedovoljno razvijenim licima Republike Srpske, Banjaluka iznos od 8.125 KM, Savezu društava dobrovoljnih davalaca krvi Republike Srpske, Trebinje iznos od 6.500 KM, Savezu za rijetke bolesti Banjaluka iznos od 7.500 KM, Udruženju za pomoć licima sa autizmom "Djeca svjetlost" Banjaluka iznos od 7.500 KM i Organizaciji amputiraca UDAS Republike Srpske iznos od 15.000 KM.

Vlada je donijela Odluku o utvrđivanju opšteg interesa za izgradnju saobraćajnice na uglu Pionirske i Ulice Braće Јugovića u Banjaluci i Odluku o utvrđivanju opšteg interesa za dogradnju vodovodnog sistema Opštine Gacko i izgradnju visokonaponske i niskonaponske mreže za potrebe snabdijevanja pumpnih stanica PS1 i PS2, saoptšteno je iz Biroa Vladeza odnose s javnošću.