Vlada Republike Srpske

Usvojena Strategija razvoja malih i srednjih preduzeća

  • 08.04.2021. 15:46

Vlada Republike Srpske usvojila je Strategiju razvoja malih i srednjih preduzeća za period 2021-2027. godina, koja je predviđena Akcionim planom za realizaciju mjera Vlade za ovu godinu.

Dokument je usklađen sa Evropskim aktom za mala i srednja preduzeća, koji daje preporuke za regulisanje svih bitnih aktivnosti za ovu oblast.

Donošenjem ovog dokumenta definisani su novi instrumenti za podršku i uzeti u obzir zahtjevi u vezi sa evropskim integracijama, a donošenje dokumenta je važno i zbog nadležnosti Republike Srpske u ovoj oblasti, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

Vlada je danas donijela i Uredbu o postupku dodjele podsticaja za direktna ulaganja, kojom se uređuju predmeti projekata za direktna ulaganja, isprave za dokazivanje ispunjenosti uslova za ostvarivanje prava na podsticaj, kriterijumi za ocjenjivanje prijava i druga pitanja od značaja za postupak dodjele podsticaja za direktna ulaganja.

Cilj dodjele podsticaja jeste davanje podrške realizaciji projekata privrednih subjekata u svrhu primjene nove tehnologije i unapređenja tehnoloških procesa proizvodnje, poboljšanja konkurentnosti proizvođača, podrške zapošljavanju, podrške privrednim subjektima u otežanim uslovima poslovanja koji su izazvani virusom korona i podsticanja ravnomjernog regionalnog razvoja.

Podsticaji se dodjeljuju s ciljem podrške privrednim subjektima u otežanim uslovima poslovanja koji su izazvani virusom korona.

Budžetom Ministarstva privrede i preduzetništva za 2021. godinu planirana su sredstava za dodjelu podsticaja u iznosu od 4.000.000 KM.

Vlada je na današnjoj sjednici prihvatila i Informaciju o inicijativi za izmjenu Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost.

Vlada predlaže Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa da kod Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokrene inicijativu za izmjenu Pravilnika o primjeni Zakona o porezu na dodatu vrijednost.

Cilj je stvaranja uslova za oslobađanje od plaćanja poreza na dodatu vrijednost komunalnih djelatnosti /električna energija, voda, gas i zbrinjavanje otpada/ neophodnih za finalnu proizvodnju robe privrednih subjekata koji se bave proizvodnim djelatnostima u slobodnim zonama.

IZUČAVANJE U ŠKOLAMA STRADANJA SRPSKOG NARODA U SVIM RATOVIMA

Radi jačanja svijesti o stradanju srpskog naroda i razvijanja kulture sjećanja, a kroz usvajanje metodologija rada o izučavanju žrtava Holokausta, pokrenute su aktivnosti koje će omogućiti dodatno izučavanje stradanja srpskog naroda u svim ratovima, saopšteno je nakon sjednice Vlade Republike Srpske.
Tome je prethodila izrada priručnika za nastavnike za integrativni, tematski pristup izučavanju predmeta od nacionalnog značaja pod nazivom "Očuvanje srpskog nacionalnog interesa i nacionalnih vrijednosti u kontekstu osnovnog vaspitanja i obrazovanja", ističu iz Vlade koja je danas usvojila informaciju o realizaciji aktivnosti za sprovođenje reforme u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja u Srpskoj za period 1. januar-31. mart.

Priručnik je namijenjen nastavnicima koji realizuju nastavu srpskog jezika i književnosti, istorije, geografije, poznavanja prirode i društva, muzičke kulture i likovne kulture.

Koristeći ovaj priručnik, nastavnici iz Republike Srpske, ali i iz Srbije, će kroz pomenute predmete ili međupredmetne sadržaje, učenike osnovnih škola upoznavati sa nacionalnim identitetom srpskog naroda bez obzira gdje žive, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Koristeći Priručnik, nastavnici iz Srbije i Srpske će zajedno sa učenicima raditi na očuvanju jedinstvenog srpskog nacionalnog identiteta, njegovanju zajedničkih tradicionalnih, kulturnih, istorijskih i nacionalnih vrijednosti, te graditi svijest o jedinstvenim interesima i ciljevima kako u sadašnjosti, tako i u budućnosti bez obzira na prostorna ograničenja.

Ministarstvo prosvjete i kulture radi i na unapređenju saradnje sa poslovnom zajednicom i poslodavcima na nivou lokalne zajednice, kako bi upisna politika odgovorila potrebama tržišta rada i kako bi se stvorili uslovi za bolju organizaciju praktične nastave u preduzećima.

Plan upisa za školsku 2021/2022. godinu je donesen u skladu sa potrebama lokalne privrede, pri čemu su uzeti u obzir podaci o nezaposlenim licima koji vodi Zavod za zapošljavanje Republike Srpske, te mišljenja Privredne komore, Zanatske komore, Unije udruženja poslodavaca i ostalih društvenih partnera, kao i rezultati obavljenih anketa učenika i roditelja.

Predstavljene su i druge značajne aktivnosti u oblasti reforme predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja, a Ministarstvo prosvjete i kulture zaduženo je da, u saradnji sa Republičkim pedagoškim zavodom, Zavodom za obrazovanje odraslih, Zavodom za udžbenike i nastavna sredstva i stručnim tijelima formiranim u okviru procesa reforme obrazovanja, nastavi ostvarivanje mjera i aktivnosti utvrđenih Akcionim planom uz poštovanje postavljenih rokova za realizaciju, nosilaca aktivnosti i očekivanih rezultata.

Vlada je donijela odluku o korišćenju sredstava granta za posebne namjene u iznosu 155.500 KM, prikupljenih na izdvojenom računu "Fond partner", za održavanje mreže agrometereoloških stanica.

Informacije agrometeoroloških stanica koristi izvještajno prognozni softver /KARPO/ koji koriste poljoprivredni proizvođači i savjetodavna služba za određivanje mjera zaštite usjeva i voćnjaka, što direktno utiče na razvoj poljoprivrede kroz povećanje prinosa i smanjenje upotrebe sredstava za zaštitu bilja, navedeno je u saopštenju.