Predsjedavajući Kolegijuma Instituta za nestala lica BiH Nikola Perišić izjavio je danas u Istočnom Sarajevu da će se proces traženja nestalih lica srpske nacionalnosti, prije svega Sarajevsko-romanijske regije, u narednom periodu poboljšati inovativnim metodama.
Perišić je istakao da će za desetak dana biti primijenjene savremene tehničke metode, prije svega georadar, a u drugoj fazi geosonda, kako bi na osnovu uznemiravanja i sastava tla, te na osnovu koštanih elemenata, proces traženja nestalih podigli na viši nivo.
Nakon sastanka sa članovima Predsjedništva gradske Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo, Perišić je naveo da u Republici Srpskoj ima oko 800 posmrtnih ostataka gdje su izolovani DNK profili, odnosno koštani uzorci, koji nemaju podudaranja sa biološkim uzorcima krvi koje su dale porodice.
- Postoji velika mogućnost da je u pitanju pogrešna identifikacija, jer su dvije trećine identifikovane klasičnom metodom, a samo jedna trećina DNK metodom - rekao je novinarima Perišić.
Perišić je potvrdio da je proces traženja preostalih 7.500 nestalih na nivou BiH, odnosno 1.200 lica srpske nacionalnosti, u proteklih godinu i po dana usporen epidemijom kovida 19.
- Ostali su najteži slučajevi i tu nema nikakve dileme. Počinioci ratnih zločina dobro su se potrudili da ti tragovi nikada ne budu nađeni. Sada imamo situaciju da su Kanton i grad Sarajevo izmijenili kompletnu konfiguraciju. Tamo gdje pretpostavljamo da se nalaze posmrtni ostaci tu se grad urbano promijenio, što nam stvara velike probleme - naglasio je Perišić.
Bez obzira na to, Perišić je rekao da Tužilaštvo BiH ne može zanemariti tu činjenicu i da će morati izdati tužilačke naredbe po pitanju traženja, prije svega, sarajevskih Srba.
Zamjenik gradske Organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Istočno Sarajevo Goran Timotija istakao je da je na današnjem sastanku donesen niz zaključaka i odluka koje će se u narednom periodu sprovoditi sa Institutom za nestala lica BiH i ICMP-om.
- Organizovaćemo zajednički sastanak sa Međunarodnim Crvenim krstom u BiH na kojem ćemo tražiti pomoć u tehničkoj osposobljenosti i poboljšanju procesa traženja nestalih. Iniciraćemo i sastanak sa ombudsmenom za ljudska prava u vezi sa poboljšanjem procesa traženja nestalih lica i, što je možda još važnije, poboljšanjem procesuiranja ratnih zločina nad Srbima Sarajevsko-romanijske regije - izjavio je Timotija.
On je ukazao na činjenicu da još niko nije osuđen za zločine nad Srbima na ovom području, navodeći kao primjer zločine u Trnovu i ubistvo vojnika JNA u Velikom parku u Sarajevu.
Timotija je dodao da slijedi nastavak prikupljanja operativnih podataka, referentnih uzoraka porodica nestalih kojih nema u bazama ICMP-a i Instituta za nestala lica, organizovanje niza sastanaka sa porodicama nestalih, te da će tražiti svaku odgovornost u vezi sa procesom traženja nestalih Srba.