U Vladi Srpske Srni je rečeno da se već dvije godine čeka na pismo podrške Savjeta ministara koje je potrebno da bi kineska Eksim banka odobrila sredstva za izgradnju auto-puta Banjaluka - Mlinište sa obilaznicom oko Banjaluke.
"U pregovorima sa kineskim partnerima smo došli do kraja, ali kineska banka za konačno odobrenje tog kredita insistira da imamo saglasnost i neku vrstu pisma podrške i garancije sa nivoa BiH, odnosno iz Savjeta ministara, a to posljednjih nekoliko mjeseci strpljivo čekamo", izjavio je ministar saobraćaja i veza Reupblike Srpske Neđo Trninić na pitanje Srne šta je sa izgradnjom autoputa Banjaluka-Mlinište sa obilaznicom oko Banjaluke.
Ministar spoljne trgovine u Savjetu ministara Mirko Šarović, koji je lično prisustvovao potpisivanju ugovora, ranije je rekao da nije upoznat sa zastojem.
Glavni odbor SDS-a je u novembru prošle godine na sjednici razgovarao i o pitanju kojim pravcem trebaju ići putevi i auto-putevi u Republici Srpskoj, pa su zaključili da auto-put Banjaluka-Mlinište nije ekonomski isplativ, ni strateški pravac.
Prilikom obraćanju poslanicima Narodne skupštine Republike Srpske u okviru razmatranja Strategije razvoja javnih puteva u Republici Srpskoj, Vukota Govedarica, šef poslaničkog Kluba SDS-a, rekao je da smatra kako svi pravci iz Republike Srpske prije svega treba da idu prema Beogradu i Srbiji, eventualno prema Crnoj Gori.
"Ne mogu da razumijem da postoji tako odlučna namjera da Republika Srpska investira u auto-put koji ide prema Mliništima. Ne vidim nikakvu opravdanost te putne trase, niti kada je u pitanju nacionalni interes, kao ni bilo koja vrsta finansijske isplativosti", rekao je tada Govedarica.
Komentarišući tvrdnje da je taj auto-put neisplativ, direktor preduzeća "Autoputevi Republike Srpske" Dušan Topić izjavio je da je gradnja ovog puta planirana u fazama, te da bi prva faza do Mrkonjić Grada bila funkcionalna odmah po završetku, jer bi se povezala na Put AVNOЈ-a.
Topić je naglasio da je od planiranih 62 kilometra, od Glamočana do Puta AVNOЈ-a, oko 20 kilometara samo obilaznica oko Banjaluke, što je samo po sebi izuzetno značajno zbog rasterećenja saobraćaja u samom gradu.
Inicijativa za izgradnju auto-puta od Banjaluke preko Mliništa i dalje kroz FBiH do Splita započela je još 2011. godine na osnovu javnog poziva, a zatim je potvrđena 2013. godine ponudom kineske kompanije da učestvuju u izgradnji ove saobraćajnice.
Predstavnici kineske kompanije "Sinohidro", na osnovu potpisanog sporazuma iz decembra 2015. godine o projektovanju i izgradnji autoputa Banjaluka - Mliništa, dionice od Glamočana do Puta AVNOЈ-a, pripremili su i dostavili studijsku dokumentaciju neophodnu za završne pregovore o kreditu i studiju uticaja na životnu sredinu, ali se za dalje aktivnosti čekaju saglasnosti sa nivoa Savjeta ministara BiH.
Prva faza radova podrazumijevala bi izgradnju auto-puta od Banjaluke, odnosno od Glamočana do Puta AVNOЈ-a u dužini od 62 kilometra, a vrijednost ovog projekta je oko 600 miliona evra. Od iznosa, koji bi trebalo da obezbijedi kineska Eksim banka, Republika Srpska bi učestvovala sa oko 15 odsto plus eksproprijacija zemljišta.