Ljetnji udarac ne osjeća se samo na javnim mjestima – prazni su i brojni apartmani. Čak ni veliki muzički događaji, koji su ranijih sezona punili svaki krevet u gradu i okolini, ove godine ne uspijevaju da napune kapacitete.
''Pusto kao za vrijeme korone''
Jedna Slovenka koja a porodicom već deset godina zaredom ljetuje u Splitu, tačnije u obližnjem mjestu, udaljenom oko tri kilometra, upravo se vratila s odmora i potvrdila da ljudi sve manje.
''Ove godine se zaista primjećuje da ima manje ljudi. Kao za vrijeme korone'', rekla je.
Kako kaže, ove godine su u restoranu ili kafiću uvijek našli slobodno mjesto, bez obzira na doba dana.
''Još prošle godine je sve bilo puno i morao si čekati na sto ili ga unaprijed rezervisati'', ispričala je, pa dodala da su neki restorani i kafići čak i ugašeni.
Prazni su i apartmani
Upravo zbog uobičajenog turističkog navala, apartman uvijek rezervišu dve godine unaprijed.
''Porodična kuća je u prvom redu do mora, sa pripadajućim ležaljkama i garantovanim mjestom na plaži'', objasnila je pa dodala da za apartman veličine oko 75 kvadrata plaćaju 140 evra po noćenju:
''Cijena je ista već tri godine, samo je tokom korone bila nešto niža'', dodala je.
Ipak, ove godine mnogi apartmani ostaju prazni. Takođe, prema pisanju Slobodne Dalmacije, na Bukingu je bilo dostupno 302, a na platformi Еr bi-en-bi čak 368 smještajnih jedinica. A ako biste i ovog vikenda željeli da idete u Split, mogli biste da birate između više od 160 dostupnih smještaja na Bukingu i preko 200 na Еr bi-en-bi-u.
''Turista u centru Splita nema. Prošle godine si se jedva mogao probiti kroz glavne ulice, a sada? Grad je prazan, možeš jesti gdje god hoćeš, sjesti gdje god hoćeš'', naglasio je prošlog vikenda i tiktoker koji objavljuje pod imenom Shjoreugen.
Objavio je i snimke praznih restorana i ulica, pitajući se – šta je uzrok tolikog manjka turista.
''Vjerovatno su krive cijene ili neprilagodljivost domaćina''
Na njegov video reagovali su brojni korisnici, koji su ocijenili da su uzrok visoke cijene i neljubaznost pojedinih konobara.
''Kad sam radio kao konobar, prvo su me naučili da budem nasmijan i ljubazan. Od konobara u Splitu nisam čuo ni 'Dobar dan' ni 'Je l’ vam bilo sve u redu'. Usluga zaista nije na nivou cijene'', napisao je jedan od korisnika.
Drugi je dodao da ''cijene nisu vjerovatni, nego siguran uzrok'', dok je treći poručio da su "cijene sramotno visoke''. Jedna korisnica navela je i da bi u Splitu za hotel bez doručka platila isto koliko i za ''ol-inkluziv'' odmor u Turskoj, sa uključenom avionskom kartom.
Naša sagovornica se složila da su uzrok vjerovatno cijene, prenosi Blic.
''Ili neprilagodljivost domaćina, koja je ponekad zaista nevjerovatna. Najviše smeta to što ne možeš da platiš karticom, ili možeš tek kad je iznos preko 10 evra. I dalje vlada stav: turisti, evo vam sunce i more, šta još hoćete'', zaključila je Slovenka.