Danas se navršila 31 godina od kada su pripadnici hrvatske policije i Zbora narodne garde u srpskim selima Blinjski Kut, Kinjačka, Brđane, Čakale, Blinjska Greda, Bestrma i Trnjani u opštini Sisak nasumično pucajući iz otetih transportera JNA ubili 15 srpskih civila, a desetine ranili, saopštio je Dokumentaciono informacioni centar "Veritas".
Za jedan od najtežih ratnih zločina devedesetih godina prošlog vijeka nad srpskim civilima u capraškim selima na području Siska do sada niko nije krivično odgovarao.
Prosjek godina ubijenih civila je iznosio 48 godina, a najmlađa je bila dvadesettrogodišnja Željka Boinović koja je pogođena kroz prozor kuće njenog djeda Miloša Vraneševića.
Svi ubijeni, osim Željke, bili su oženjeni, a iza njih je ostalo 32 djece.
Pripadnike hrvatskog MUP-a i Zengi u njihovom krvavom pohodu na srpska sela zaustavili su mještani Brđana, koji su se, čuvši pucnjavu kroz druga sela, na brzinu organizovali i postavili uspješnu zasjedu, podsjećaju iz "Veritasa".
Poslije ovoga događaja Srbi iz capraških srpskih sela više nisu odlazili na posao u Sisak, već su organizovali odbranu svojih kuća, a uskoro su formirali i opštinu koju su nazvali Caprag.
Županijsko državno tužilaštvo u Sisku je u septembru 2006. godine odbacilo krivičnu prijavu koju su porodice ubijenih podnijele protiv četvorice pripadnika Zengi za ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
U obrazloženju je navedeno da su "njihovi rođaci ubijeni u oružanom sukobu između paravojnih grupa takozvane SAO Krajine i Hrvatske vojske ili su kolateralna šteta tog oružanog sukoba".
Tužbe za naknadu štete porodicama poginulih hrvatski su sudovi odbili zbog zastarjelosti i nedostatka dokaza o učešću pripadnika Hrvatske vojske u ovom događaju, pri čemu su porodice bile u obavezi da nadoknade parnične troškove u iznosu do više hiljada evra.
Neki od tih postupaka, dospjeli su i pred Evropski sud za ljudska prava u Strazburu, ali ih je sud odbacio zbog proteka roka od šest mjeseci između "posljednje istražne radnje ili njihovog saznanja o neefikasnosti istrage na nacionalnom nivou" i podnošenja zahtjeva tom sudu.
Prema podacima "Veritasa", u Sisku i okolnim mjestima u ljeto i jesen 1991. godine likvidirano je najmanje 118 lica srpske nacionalnosti, od čega 97 civila, od kojih je 11 žena.
Od ukupnog broja likvidiranih tek ih je 40 sahranjeno, a za posmrtnim ostacima ostalih i dalje se traga.
Capraške žrtve su Ranko Martinović (42), Nenad Pajić (40), Stevo Simić (54), Lazo Stanić (57), Ljuban Tatišić (59), Mladen Vranešević (53), Milan-Mišo Vučinić (47), Dragan Bekić (39), Dragan Biškupović (45), Željka Boinović (23), Pero Crljenica (50), Nedjeljko-Neđo Čajić (45), Ratko Đekić (73), Milan Kladar (51) i Radovan Kragulj (36).