Snimljen je kit kod Tupčera u Hrvatskoj, a za sada nije poznato o kojoj vrsti se radi. Čitalac je video poslao hrvatskom portalu Indeks.
U junu je kit snimljen i kod ostrva Lokruma, u blizini Dubrovnika, a nakon toga je u julu viđen kod Pule. Stručnjaci ni tada nisu znali sa sigurnošću o kojim se vrstama radilo, ali pretpostavili su da je riječ o kitu perajaru, koji živi u Sredozemlju i može da dostigne veličinu od 27 metara.
Kit perajar je drugi najveći sisar na svijetu, odmah nakon plavog kita. Može da naraste do 27 metara i teži više od 70 tona. Prepoznatljiv je po vitkom tijelu, visokom leđnom peraju i asimetrično obojenoj donjoj čeljusti - s desne strane bijeloj, a s lijeve tamnoj.
Perajar se hrani filtriranjem sitnih organizama poput krila i malih riba kroz usne brazde koje se protežu duž donje strane tijela. Pliva brzo i elegantno.
Kit perajar rasprostranjen je u svim svjetskim okeanima, od polarnog do tropskog pojasa, ali se najčešće zadržava u umjerenim vodama. Uprkos svojoj veličini i snazi, vijekovima je bio meta intenzivnog komercijalnog kitolova, što je dovelo do znatnog pada njegove populacije.
Danas je zaštićen međunarodnim propisima, iako mu i dalje prijete klimatske promjene, sudari s brodovima i buka u okeanima. Iako se brojnost perajara polako oporavlja, i dalje je uvršten na spisak ugroženih vrsta, prenosi "b92".